Stare historyczne zdjęcia Bielska-Białej często ukazują budynki i okolice, które nie istnieją lub zmieniły się niemal nie do poznania. Czasami zmiana jest nagła i w zaledwie kilka dni dotychczasowe miejsce staje się wspomnieniem i nie pozostają po nim nawet fotografie. Historia dzieje się na naszych oczach. Prawdopodobnie w ciągu najbliższych kilku lat, prezentowane na poniższych fotografiach miejsca przestaną istnieć, zostaną przebudowane lub zmienią swoje zastosowanie. W niektórych przypadkach prace już trwają lub ruszą w najbliższych miesiącach.

Onieśmieleni sukcesem i pozytywnymi komentarzami mieszkańców pod artykułem obrazującym jak 20 lat temu wyglądało miasto (TUTAJ), przygotowaliśmy fotogalerię miejsc, które w najbliższym czasie najprawdopodobniej zmienią się nie do poznania, a przez wiele lat „wrosły” w miasto.

Pofabryczne budynki Befamy

Chrapkę na dawne zakłady Befamy przy ul. Partyzantów i Michałowicza oraz Powstańców Śląskich ma Resi Capital, to podmiot wchodzący w skład Grupy Cavatina. W planach jest budowa w ich miejscu zabudowy wielorodzinnej oraz dostosowanie terenu i budynków do funkcji usługowej i hotelowej. Część budynków prawdopodobnie zostanie przebudowana i zaadaptowana. Inwestor deklaruje stosowanie się do zaleceń miejskiego konserwatora zabytków, z którym uzgadniane są plany inwestycyjne (czytaj TUTAJ).

Fabryka sukna Merilana

Podobny los czeka pofabryczny kwartał znajdujący się kilkaset metrów dalej w rejonie ul. Młyńskiej i Batorego. Wyburzeń szpecących ruin dokonano blisko trzy lata temu w maju 2021 roku. Niebawem powstaną w tym miejscu trzy wielorodzinne budynki mieszkalne. Aktualnie trwają prace przygotowawcze (TUTAJ). 

Modernizacja ulicy Piastowskiej

W tym roku rusza wielka inwestycja przebudowy jednej z głównych ulic Bielska-Białej. Zyska ona nową nawierzchnię, oczekiwaną przez mieszkańców drogę rowerową, a kilka skrzyżowań zostanie przebudowanych. Największa zmiana czeka okolice zjazdu na Stare Bielsko - skrzyżowania ul. Piastowskiej z Emilii Plater i Sobieskiego zastąpi podłużne rondo w kształcie biszkopta (więcej - TUTAJ). 

Zaniedbany plac Fabryczny

Miasto nieodpłatnie przekazało kompleks zaniedbanych zabudowań przy placu Fabrycznym na rzecz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. To teren w ścisłym centrum miasta, gdzie niegdyś funkcjonowała Filii Politechniki Łódzkiej (a później ATH). Adaptacja tego kwartału pod działalność bielskiej filii SUM ma potrwać pięć lat i pochłonąć ponad 300 mln zł (wizualizację - TUTAJ).  

Nowa atrakcja - Centrum Bajki i Animacji

Pod koniec maja oddane do użytku zostanie Interaktywne Centrum Bajki i Animacji powstające przy Studiu Filmów Rysunkowych. W gmachach przy ul. Cieszyńskiej mieścić będzie się nie tylko archiwum, część produkcyjna studia i interaktywne muzeum, ale funkcjonować będzie m.in interaktywny park rozrywki łączący naukę z zabawą, nowoczesne kino i amfiteatr (zdjęcia z zakończonej budowy - TUTAJ). 

Hotel z halą sportową Widok

Pod koniec zeszłego roku hotel z halą została sprzedany. W perspektywie kilku lat sportowa tradycja tego miejsca nie będzie jednak kontynuowana. Po dopełnieniu formalności związanych ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego, hala najprawdopodobniej zostanie wyburzona, a na jej miejscu powstaną wielorodzinne budynki mieszkalne. Nowym właścicielem jest Grupa Inbud.

Odcinek drogi S1 z tzw. zakrętem idiotów 

Słynny łuk drogi ekspresowej i jego okolice ulegną drastycznej zmianie. Prace ruszyły jesienią 2022 roku, a odcinek miał być oddany do końca 2023. Z powodów proceduralnych prace potrwają znacznie dłużej. Wkrótce węzeł Suchy Potok będzie nosił nazwę Hałcnów i będzie rozwidlał się w stronę północną. Jeśli w kolejnych latach dojdą do skutku plany budowy BDI, to kolejna droga ruszy na wschód w stronę Krakowa.

Dawny biurowiec TP SA

Częściowo opuszczone zabudowania Telekomunikacji Polskiej (później należące do Orange) przy ul. Cieszyńskiej zostały sprzedane nowemu inwestorowi w 2023 roku. Nowy inwestor planuje wyburzyć część budynków i realizację inwestycji deweloperskiej (pisaliśmy o tych planach - TUTAJ).

Polsport i trudne dziedzictwo terenu

Właściciel kilka lat temu uzyskał pozwolenia na rozbiórkę zabudowań. Po ich realizacji, według zapisów planu zagospodarowania przestrzennego, mogłaby w tym miejscu powstać inwestycja mieszkaniowa. Realizację tych planów utrudnia fakt, że w tym miejscu istniał założony w 1849 roku żydowski cmentarz. Protesty społeczności żydowskiej kilka lat temu zatrzymały proces sprzedaży terenu (TUTAJ).

Bielkon, a później Karpackie Centrum Handlowe

Przez kilka lat budynki po tekstylnych zakładach Bielkon pełniły funkcje handlowe i biurowe, a następnie stały nieużywane. Tereny i zabudowania zmieniły właściciela w kwietniu 2023. Nie są znane dalsze plany co do tego terenu. Historię i lata świetności Bielkonu przypomnieliśmy w artykule TUTAJ.

Tekst i zdjęcia: Piotr Bieniecki