Trwająca blisko dwa lata budowa Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji została ukończona. Inwestor ma pozwolenie na użytkowanie i szykuje się do otwarcia. Jak podały władze Studia Filmów Rysunkowych dojdzie do niego końcem maja.

Jak usłyszeliśmy dziś na konferencji prasowej, do wykonania zostały już tylko prace porządkowe. Przed oficjalnym otwarciem, które zaplanowano na 25 maja, odbędą się testy wystaw, na które zaproszone zostaną pierwsze grupy i będzie to swego rodzaju możliwość przedpremierowego zwiedzenia inwestycji.

- Planujemy weekend otwarcia, w czasie którego odbędzie się wiele atrakcji. Szczegółów jeszcze nie zdradzamy, będą ujawniane stopniowo na naszej stronie internetowej. Na teraz możemy powiedzieć, że szykujemy dużą premierę animacji związanej z Bielskiem-Białą. Jak na tego typu inwestycję cała budowa przebiegała bardzo sprawnie - zapewniano dziś w Studiu Filmów Rysunkowych.

Kamień węgielny pod budowę Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji został wmurowany w czerwcu 2022 roku. Inwestycja pochłonęła 41 mln zł, na co złożyły się fundusze norweskie, dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środki z budżetu Bielska-BIałej. Gmina pod budowę przekazała także działkę. Kilka dni temu PINB wydał inwestorowi pozwolenie na użytkowanie nowego budynku.

Będzie to pierwsza tego typu atrakcja w Polsce. W środku znajdzie m.in. kino studyjne z 116 fotelami, w którym odbywać się będą przeglądy filmowe i spotkania z twórcami. Dopełnienie stanowi dziedziniec z amfiteatrem, na którego widowni zmieści się 350 osób. Organizowane będą tu wydarzenia plenerowe, powstanie ogródek kawiarniany, a na elewacji budynku wyświetlane będą filmy animowane. Zapewniano, że cały budynek został dostosowany do przyjmowania osób z niepełnosprawnościami.

Kluczowe w Interaktywnym Centrum Bajki i Animacji będą dwa elementy - multimedialna wystawa edukacyjna oraz zabawa w tworzenie własnej animacji. W tym aspekcie odwiedzający poznają cały proces tworzenia bajek, dowiedzą się jak powstaje postać czy dźwięk. Studio Filmów Rysunkowych mocno stawia tutaj na multimedia i interaktywne rozwiązania. Samo zwiedzanie ma trwać ok. 2 godzin.

Aktualnie SFR pracuje nad uruchomieniem systemu sprzedaży biletów, ponieważ zainteresowanie zwiedzaniem już na dwa miesiące przed otwarciem jest spore. Trwają także prace nad nowymi bajkami, które poszerzą asortyment studia. Jednym z najważniejszych projektów jest animacja zatytułowana „Bystre oczka” skierowana do dzieci niedowidzących. Próbne pokazy spotkały się ze świetnym odbiorem.

ak