Dawne zabudowania Fineksu, wyburzony tzw. szkieletor FSM, żółte budki telefoniczne czy zupełnie nowe, mniej zielone, oblicze Rynku - tak jeszcze dwie dekady temu wyglądała stolica Podbeskidzia. Najmłodsze pokolenie może nie kojarzyć dawnej stacji CPN w rejonie ul. Mostowej w Bielsku-Białej, gdzie dziś stoi hotel Qubus. 

Dokumentowanie życia miasta rozpocząłem pod koniec 2004 roku, po zakupie pierwszego aparatu cyfrowego i wkrótce po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Przez te prawie 20 lat zmieniło się praktycznie... wszystko. Niektóre zmiany następowały momentalnie, inne ciągnęły się powoli i dopiero dystans lat pomaga zauważyć je z pełną ostrością. Normalne codzienne scenki i miejsca z czasem stają się nieco egzotyczne.

Przeglądając swoje archiwum fotograficzne natrafiam na zdjęcia, które potrzebowały lat, aby nabrać znaczenia. Większość z prezentowanych fotografii powstała w okresie od grudnia 2004 do końca 2006 roku i nie była wcześniej publikowana. Wykonane przy okazji lub na spacerze trafiały do przysłowiowej „szuflady”.

Spośród tysięcy zdjęć z tego okresu przedstawiam 35 najciekawszych ujęć charakterystycznych miejsc i wydarzeń. Komentarze i wspomnienia są oczywiście subiektywne, podobnie jak wybór.

Tekst i zdjęcia: Piotr Bieniecki