Wszystko, co działo się w mijającym roku 2020 na całym świecie zdominowała pandemia koronawirusa. W Bielsku-Białej wiele mówiło się o pomyśle budowy spalarni odpadów w Wapienicy i podwyżce cen biletów komunikacji miejskiej. Spółka Tauron Ciepło zakończyła proces wyburzania dwóch nieczynnych kominów elektrociepłowni, a na piłkarskie salony po czterech latach przerwy powróciło Podbeskidzie. Jakie wydarzenie w Bielsku-Białej było Państwa zdaniem najważniejsze w roku 2020?

Wybraliśmy dwanaście naszym zdaniem najważniejszych publikacji portalu bielsko.biala.pl w mijającym roku. Artykuły te cieszyły się dużą oglądalnością oraz były chętnie komentowane przez Czytelników. Nominację mógł otrzymać tylko jeden tekst w danym miesiącu. Nasz wybór jest z natury rzeczy subiektywny. Korzystając z bogatego archiwum portalu, każdy może sporządzić własny ranking, jeśli uważa, że inne wydarzenia były ważniejsze dla miasta w roku 2020.

Wiosną miasto opustoszało

- Stały w tym miejscu pół wieku, a dziś nie ma po obu żadnego śladu. W ostatnich dniach krajobraz Bielska-Białej zmienił się diametralnie po ukończeniu rozbiórki dwóch górujących nad miastem kominów elektrociepłowni. Dla jednych były wizytówką miasta, inni zaś uważali, że je szpecą. Komu brakuje kominów? - pytaliśmy w styczniu i na zdjęciach prezentowaliśmy panoramę Bielska-Białej bez 120- i 160-metrowych nieczynnych od kilku lat kominów. Zdjęcia można oglądać TUTAJ.

Na początku roku Rada Miejska Bielska-Białej pojęła uchwałę rozpoczynającą proces budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych. W lutym pisaliśmy, że przeciwnicy budowy spalarni w Wapienicy organizują się w internecie. Większość opinii krytycznych dotyczy lokalizacji i obaw przed wpływem instalacji na miejsce zamieszkania (o sprawie czytaj TUTAJ).

- W piątkowe popołudnie między godz. 15 a 17 ruch samochodowy i pieszy w centrum Bielska-Białej wyglądał jak w leniwy weekend. Zagrożenie ze strony koronawirusa i profilaktyczne działania władz i służb sanitarnych spowodowały, że bielszczanie mniej chętnie wychodzą z domów. Przed dużymi sklepami spożywczymi w centrum miasta nie było kolejek, a przez okna nie widać tłumów polujących na towar, jak to miało miejsce kilka dni temu - tak było pod koniec marca (zdjęcia zobaczysz TUTAJ).

Schron przeciwlotniczy w parku

W kwietniu ogólnokrajowe media i codzienne życie zdominowały informacje dotyczące pandemii koronawirusa. Poważne problemy miała branża gastronomiczna. Część lokali w Bielsku-Białej zdecydowało się na uruchomienie zbiórki funduszy wśród swoich klientów, inne w związku z zawieszeniem działalności pozwalniały wszystkich pracowników. Zdarzają się też wyjątki. Niektórzy tzw. lockdown wykorzystują na prace budowlane i zmianę wystroju (pisaliśmy o tym TUTAJ).

Sensacją maja wśród naszych Czytelników była informacja o schronie przeciwlotniczym znajdującym się w parku za bielskim ratuszem. - Obiekt ma długość około 50 metrów. Jest podzielony na dwa duże pomieszczenia przeznaczone dla ludzi. Powierzchnia ogólna wynosi 150 m2, a powierzchnia użytkowa 140 m2. Ratuszowa szczelina mogła pomieścić maksymalnie 280 osób. Świeże powietrze dostaje się do niej samoczynnie za pomocą pięciu kominów wentylacyjnych - czytaj TUTAJ.

Tłum bielszczan powitał w czerwcu Rafała Trzaskowskiego na wiecu w centrum Bielska-Białej. Kandydat na urząd Prezydenta RP zachwycał się stolicą Podbeskidzia. - Wracam do Bielska-Białej co kilka lat i widzę, jak pięknieje miasto. Pamiętam, jak wyglądał Rynek jeszcze kilka lat temu, a teraz są pięknie odnowione kamienice. To dzięki Wam i dzięki samorządowi - mówił (zdjęcia zobaczysz TUTAJ).

Podpalacz grasuje w Bielsku-Białej

- Był koncert, film składający się z fragmentów meczów, które zapadły w pamięć kibiców, wypowiedzi ważnych osób, prezentacja zawodników i sztabu szkoleniowego, a na koniec pokaz sztucznych ogni i piłkarze dziękujący kibicom - to relacja z lipcowej fety z okazji powrotu Podbeskidzia do ekstraklasy. „Górale” po raz drugi w historii mogli świętować awans do piłkarskiej elity (więcej czytaj TUTAJ).

- Ceny mieszkań w Bielsku-Białej szaleją, na rynku wtórnym zauważalny jest wzrost kosztów zakupu własnego lokum o kilkadziesiąt procent w porównaniu do lat poprzednich. Obecnie najdroższe mieszkania znajdują się na osiedlach Langiewicza, Polskich Skrzydeł, Piastowskim i w Olszówce - pisaliśmy w sierpniu TUTAJ. Teoretycznie bielszczanie mają wyższe dochody, jednak drastycznie spada siła nabywcza pieniądza, a do tego dochodzi utrudniony proces uzyskiwania kredytu.

Kilkanaście samochodów spłonęło w naszym mieście we wrześniu. W wyniku celowego działania zniszczone zostało m.in. dziewięć aut Poczty Polskiej na terenie bazy PKS przy ul. Legionów. Nasz portal jako pierwszy informował, że decyzją szefa bielskiej policji utworzono specjalną grupę operacyjno-śledczą, która zajmie się sprawą podpaleń samochodów (czytaj dalej TUTAJ).

Miasto zaciska pasa i podwyższa opłaty

Od przyszłego roku w Bielsku-Białej zdrożeją bilety MZK - jako pierwszy informował nasz portal w październiku. Bilety jednorazowe kosztować mają 4 zł (normalne) i 2 zł (ulgowy), o 10 proc. zdrożeją bilety miesięczne. Samorząd jest w trudnej sytuacji finansowej, a ceny biletów nie były zmieniane od 2012 roku - czytamy w uzasadnieniu podwyżek, które otrzymali radni, o czym pisaliśmy w artykule TUTAJ.

W listopadzie poznaliśmy plany inwestycyjne miasta na 2021 rok (czytaj TUTAJ). Ze względu na trudną sytuację budżetową przesunięto w czasie modernizację „Panoramy”, ale w przyszłym roku rozpocznie się przebudowa placu Wojska Polskiego oraz budowa nowego wiaduktu drogowego w ciągu ul. Kwiatkowskiego. W planach jest także zwiększenie nakładów na walkę ze smogiem.

Pod koniec lat 90. na terenie kempingu pod Dębowcem dokonano ekshumacji szczątków żołnierzy niemieckich, ale temat powrócił w naszych publikacjach, gdyż o ponowne przeprowadzenie prac w tym miejscu dopomina się polsko-niemiecka Fundacja „Pamięć”. Gotowość do podjęcia rozmów i współpracy zadeklarowała spółka ZIAD będąca właścicielem gruntu. W grudniu na łamach portalu ujawniliśmy dotychczas niepublikowane zdjęcia z prac ekshumacyjnych sprzed 20 lat (zob. TUTAJ).

Bartłomiej Kawalec