Fotograf to jedna z pierwszych osób, z którymi skontaktujemy się po wypowiedzeniu magicznego ?tak?. Czasem dowie się on o naszych zamiarach znacznie wcześniej niż wielu bliskich. Najlepsi fotografowie w regionie każą na siebie czekać aż...3 lata, a ceny ich usług zaczynają się od kilku tysięcy złotych.

Z drugiej strony, budżet wielu par, przeznaczony na tę część wydarzenia, nie przekracza w większości 2000zł, dlatego zanim podejmiesz decyzję o zatrudnieniu danego artysty, sprawdź czy na pewno jego oferta spełnia Twoje wszystkie oczekiwania.
 

Rekomendacje

Polecenia to wciąż największa motywacja do skorzystania z usług konkretnego fotografa. Oglądając zdjęcia ze ślubu i wesela naszych znajomych, widzimy dokładnie, czy jego styl nam również by odpowiadał. Co więcej, znana jest nam cena. Powołując się na kogoś bliskiego, możemy czasem liczyć na zniżkę. Poleganie na doświadczeniu innych ma jednak podstawową wadę ? ogranicza wybór fotografów do gustów naszych znajomych, podczas gdy nasze potrzeby mogą być zupełnie inne.

Wiele osób wybiera fotografa ze swojego miasta. Dotyczy to głównie małych miejscowości i obszarów wiejskich. Rodzimy artysta doskonale zna wszystkie walory regionu, a zwłaszcza miejsca, w których można by wykonać oryginalne i efektowne fotografie.

 

Na własną rękę

Konkurencja na rynku fotografii ślubnej w Bielsku-Białej jest na tyle imponująca, aby sprostać życzeniom i możliwościom finansowym niemal każdej młodej pary. Najszybszą opcją dotarcia do portfolio różnych fotografów jest oczywiście internet. Na portalu www.fotograf-wesele.pl, swoje usługi reklamuje kilkuset artystów z Bielska-Białej, jak również spoza miasta, którzy jednak deklarują przyjazd do naszego regionu na czas wesela. Warto wybierać strony internetowe, które w sposób kompleksowy przedstawiają usługi każdego fotografa, zawierając zarówno portfolio, jak i szczegółowy cennik oraz dane kontaktowe.
 

Potrzeby na pierwszym miejscu

Nie tylko budżet i termin powinny zdecydować o wyborze danego fotografa, ale przede wszystkim, żeby jego styl i sposób pracy odpowiadał Waszemu charakterowi i oczekiwaniom. Zastanówcie się czy wolicie klasyczne zdjęcia, czy spodziewacie się oryginalności w każdym ujęciu. Kierując zapytanie ofertowe, zawrzyjcie w nim termin, budżet i swoje preferencje. Zanim wpłacicie zaliczkę, dowiedzcie się koniecznie, co znajduje się w proponowanej cenie ? ile godzin fotografowania, jaka ilość zdjęć, czy kwota zawiera retusz, jak również - w jaki sposób można obejrzeć potem rezultaty pracy i wybrać pozycje do wywołania oraz jak wygląda kwestia wykonania sesji ślubnej. Zadajcie każde pytanie, które wyda się Wam istotne.
 

Po czym rozpoznać profesjonalistę?

Zapoznając się z portfolio fotografa ślubnego, zwróćcie uwagę na kilka aspektów. Po pierwsze, na spontaniczność zdjęć. Poznać je można przede wszystkim po niepowtarzalnych sytuacjach, w których zostały zrobione ? są przepełnione szczerością i emocjami. Dobry fotograf uchwyci moment, kiedy prezentujecie się najkorzystniej, chociaż wcale nie musicie zdawać sobie z tego sprawy. Przyjrzyjcie się również zdjęciom wykonanym w kościele. Profesjonalista nie czuje skrępowania, sprawnie operując sprzętem przed ołtarzem, ale jednocześnie nie przeszkadza ani nie rozprasza młodej pary czy księdza. Pozostaje on niemal niezauważalny podczas całej ceremonii i zabawy.
 

Umowa

Jeżeli decydujecie się na współpracę z danym fotografem na kilkanaście miesięcy przed planowaną ceremonią, bezpiecznie jest spisać umowę, która regulować będzie również warunki jej wypowiedzenia przez jedną lub drugą stronę.