Praca opiekunki w Niemczech to - z polskiej perspektywy - bardzo kusząca profesja. Wysokie zarobki, pewność zatrudnienia i bliskość rodzinnego kraju to tylko część z korzyści, jakie niesie za sobą wyjazd do pracy za zachodnią granicę. Co warto wiedzieć planując taką rewolucję zawodową?

Ogłoszenia o pracę zawierają sporo propozycji dla kobiet, które są gotowe sprawować opiekę w Niemczech. Najczęściej pomocy wymagają osoby starsze - nie w pełni samodzielne lub chorujące. Wbrew temu co mogłoby się pozornie wydawać, nie chodzi wyłącznie o niepełnosprawnych. Często to po prostu osoby w podeszłym wieku, które mają np. problemy z samodzielnym poruszaniem się.

Zakres zadań pracy opiekunki w Niemczech

Najczęściej spotykane zestawienie pracy dla opiekunki w Niemczech obejmuje:

  • ogólne sprawowanie opieki
  • gotowanie
  • higienę: mycie, ew. kąpiel lub zmianę opatrunków
  • dbanie o właściwe terminy podawanych lekarstw czy dań.

Zakres prac może obejmować również:

  • porządki domowe
  • wykonywanie zakupów
  • prozaiczne przebywanie z seniorem - dotrzymywanie mu czasu.

Czy niezbędna jest znajomość języka?

Przynajmniej komunikatywna znajomość niemieckiego zdecydowanie jest przydatna - trudno bez tego liczyć na jakąkolwiek komunikację. To szczególnie ważne, jeśli opiekunka ma np. stymulować osobę starszą - grą czy rozmową. Plan wyjazdu do pracy należy więc poprzedzić przynajmniej podstawowym kursem niemieckiego tak, by bezproblemowo rozumieć chociaż podstawowe zwroty.

Logistyka i formalności związane z wyjazdem

Jeśli praca opiekunki w Niemczech to efekt kontraktu z agencją zatrudnienia, to ona przejmie na siebie większość prac związanych z procedurami. Dokumentacja, pozwolenia i inne kwestie formalne wymagają często dobrej znajomości zachodnich przepisów. Stąd warto zlecić to zewnętrznemu podmiotowi - właśnie np. agencji pośrednictwa. Jak przewieźć do Niemiec własne rzeczy? Wcale nie trzeba ich upychać do jednej walizki. Planując dłuższy pobyt warto zadbać o nieco większy bagaż. Wystarczy skorzystać z możliwości, jakie daje kurier do Niemiec - wysyłka kilku walizek nie powinna być nadmiernie kosztowna.

Ile zarabia opiekunka w Niemczech?

Zarobki są podstawowym powodem, dla którego Polki decydują się na wyjazd do Niemiec. Stawki są zdecydowanie wyższe niż w kraju. Ile może zarobić dobra opiekunka osób starszych w Niemczech? Trudno tu o ujednolicenia; stawki zależą m.in. od doświadczenia, znajomości języka niemieckiego czy zakresu zadań. Można jednak przyjąć, że osoby mniej doświadczone i bez dobrej znajomości języka powinny oczekiwać maksymalnie 1 tys. euro miesięcznie - przy czym często mają zagwarantowany darmowy nocleg czy częściowe wyżywienie. Z kolei opiekunki już z większym stażem czy umiejętnościami są w stanie zarobić miesięcznie ok. 1,5 tys. euro netto.

Bezpieczeństwo a wyjazd do Niemiec

Planując podjęcie pracy w roli opiekunki w Niemczech trzeba mieć na uwadze potencjalne oszustwa. To zarówno sytuacje, gdy wyjeżdżające kobiety są zmuszane do podjęcia innych zadań - np. prostytucji - jak i próby obniżania wynagrodzenia już po przyjeździe. Stąd ważne jest, by wybrać dobrego, sprawdzonego partnera obsługującego zatrudnienie. Warto sprawdzić np. czy dana agencja pośrednictwa ma już doświadczenie w rekrutacji pracowników do Niemiec. Sam wyjazd powinien zostać poprzedzony spisaniem umowy bardzo precyzyjnie regulującej wszystkie szczegóły zatrudnienia.