Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory parlamentarne, ale nie będzie w stanie samodzielnie rządzić. Większość mandatów potrzebną do stworzenia rządu ma Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica. Spływają do nas pierwsze dane o frekwencji - w obwodowej komisji wyborczej nr 3 w Bielsku-Białej frekwencja w referendum wyniosła 44 proc., ale już w wyborach blisko 78 proc.

Exit poll IPSOS: PiS - 36,8 proc, KO - 31,6 proc., Trzecia Droga - 13 proc., Nowa Lewica - 8,6 proc. oraz Konfederacja 6,2 proc. W tej sytuacji większość - ok. 248 mandatów - ma opozycja KO, TD i NL.

Exit poll OGP: PiS - 33,5 proc., KO - 31,4 proc., Trzecia Droga - 13,9 proc., Nowa Lewica - 9,5 proc., oraz Konfederacja - 7,7 poc. W tej sytuacji większość - ok. 255 mandatów - również ma opozycja KO, TD i NL.

 

Różne nastroje wśród kandydatów w bielskim okręgu. „Ten wynik to tragedia” WIDEO

Kończymy relacjonowanie niedzelnych wyborów z Bielska-Białej.

Nadal nie ma sondażu late poll. PKW na swojej stronie ma dane z zaledwe 1,88 proc. obwodów.

Przedłuża się liczenie. Wyniki badania late poll najwcześniej o godz. 3.00...

OKW nr 3 - Gorgoń-Komor - 46,5 proc., Chrząszcz - 34,6 proc., Czapiga - 14,2 proc., Socha - 4,6 proc.

Jak może wyglądać podział mandatów w okręgu nr 27? Nie zdziwimy się jak po 4 mandaty weźmie PiS i KO, a jeden Trzecia Droga. Lewica z reguły osiąga w okręgu bielskim wynik słabszy niż w skali kraju. Jeśli to się potwierdzi, to bez szans na reelekcję. Z kolei wysoka frekwencja w Bielsku-Białej może sprzyjać KO. 

I relacja z bielskiego sztabu KO o godz. 21.00, gdy podane zostały wstępne wyniki wyborów.

Takie nastroje panowały w bielskim sztabie PiS po ogłoszeniu wyników badania exit poll. 

Frekwencja według badania exit poll IPSOS w podziale na grupy wiekowe: 18-29 lat - 68,8 proc., 30-39 lat - 72,3 proc., 40-49 lat - 78,5 proc., 50-59 lat - 83,2 proc. oraz 60 lat i więcej - 67 proc.

Po północy podany ma zostać wynik badania late poll, która powstaje na podstawie cząstkowych wyników spływających z lokali wyborczych. Jego wynik będzie obarczony mniejszym ryzykiem błędu.

Zaskakujące wyniki badań IPSOS wśród osób w wieku 18-29 lat (odległe miejsce Konfederacji): KO - 28,3 proc. Nowa Lewica - 17.7 proc. Trzecia Drogia - 16,9 proc., Konfederacja - 16,6 proc. i PiS - 14,9 proc.

Z badania exit poll OGP wynika, że pewny mandat w okręgu wyborczym nr 78 ma obecna senator Agnieszka Gorgoń-Komor. Z kolei okręg cieszyńsko-żywiecki jest nierozstrzygnięty (zbyt mała różnica). Większość w Senacie bez najmniejszych problemów utrzymać ma tzw. pakt senacki, czyli opozycja.

Exit poll w woj. śląskim: KO - 33,9 proc., PiS - 32,8 proc., TD - 12 proc., NL - 11 proc., Konfederacja - 6,1 proc.

Pierwsze oficjalne dane: frekwencja w referendum w obwodowej komisji wyborczej nr 3 w Bielsku-Białej (Komorowice) - 44 proc. Z kolei frekwencja w wyborach parlamentarnych to niespełna 78 proc.

IPSOS, który przygotował badani exit poll, szacuje frekwencję na poziomie 72,9 proc.!

Po ogłoszeniu wyników sondaży wielka radość zapanowała w sztabie Koalicji Obywatelskiej w Bielsku-Białej. Sondaż late poll, w opariu o pierwszej spływające wyniki spodziwany jest dopiero po północy. 

Exit poll: frekwencja w referendum ok. 40 proc., niemal na pewno będzie niewiążące.

Frekwencja w obwodowej komisji wyborczej nr 3 w Komorowicach to ok. 76 proc. 

W żadnej obwodowej komisji wyborczej w Bielsku-Białej nie doszło do sytuacji, że zabrakło kart do głosowania. Tam, gdzie zgłaszano niski stan, karty były niezwłocznie dowożone z rezerwy.

W obwodowej komisji wyborczej w Szkole Podstawowej nr 37 na osiedlu Karpackim dowiezione zostały karty do głosowania. Na nieco ponad godzinę do zamknięcia lokali kolejka na kilka osób.

PKW podała dane o frekwencji, rzut oka na cały okręg nr 27: w Bielsku-Białej - 61,23 proc, powiat bielski - 62,61 proc., żywiecki - 59,59 proc., pszczyński - 60,8 proc. i cieszyński - 54,66 proc. Najwyższa frekwencja w całym województwie śląskim? Powiat bielski, miasto Bielsko-Biała i powiat pszczyński.

Chwilę po godz. 18.00 kolejka w obwodowej komisji wyborczej na osiedlu Polskich Skrzydeł.

Czekamy na oficjalne dane PKW z rozbiciem na obwodowe komisje wyborcze, ale już teraz mamy sygnały, że będą lokale wyborczych w których frekwencja znacznie przekroczy 80 proc.

- Frekwencja w Bielsku-Białej na godz. 17.00 wyniosła 61,23 proc. - poinformował nas sekretarz miasta. Uruchamiane są rezerwy kart do głosowania. Cztery lata temu o tej samej porze było to 50,06 proc., w drugiej turze wyborów prezydenckich w 2020 roku frekwencja o godz. 17.00 to 54,52 proc.

Tu już nie ma żadnych wątpliwości - szykuje się rekordowa frekwencja w wyborach parlamentarnych, a wszystko wskazuje także na to, że poprawimy wynik z drugiej tury wyborów prezydenckich w 2020 roku. Wtedy głos do urny wrzuciło niewiele ponad 70 proc. mieszkańców Bielska-Białej.

Niespełna 60 proc. - to frekwencja w obwodowej komisji wyborczej nr 35 na osiedlu Grunwaldzkim.

W obwodowej komisji wyborczej nr 1 w Komorowicach prowadzone jest badanie exit poll. Ankieterzy zadają pytania wytypowanym osobom i na tej podstawie będą szacować wynik wyborów chwilę po godz. 21.00. Badania ogólnopolskie przedstawią największe stacje telewizyjne, swój sondaż exit poll robi także Ogólnopolska Grupa Badawcza, która będzie podawać wyniki w rozbiciu na okręgi.

Po godz. 15.00 frekwencja w jednej z obwodowych komisji wyborczych w Straconce to ponad 53 proc. Wygląda na to, że idziemy na absolutny rekord jeśli chodzi o udział w wyborach parlamentarnych. Cztery lata temu frekwencja na godz. 17.00 w skali całego miasta wynosiła 50,06 proc.

W wyborach głos oddali już m.in. Mirosław Suchoń, Przemysław Koperski, Stanisław Szwed czy Bronisław Foltyn. Kandydaci pochwalili się wrzuceniem karty do urny w swoich mediach społecznościowych.

Jest problem z działaniem aplikacji mObywatel. Najlepiej mieć przy sobie tradycyjny dowód osobisty.

Dwie obwodowe komisje wyborcze w południe miały blisko 50 proc. frekwencji! To lokal wyborczy nr 39 w IV LO im. KEN (49,92 proc.) oraz nr 11 w Szkole Podstawowej nr 18 przy ul. Norwida (49,24 proc.).

Na osiedlu Słonecznym w Szkole Podstawowej nr 27 swoje w kolejce trzeba odczekać. - Głosuję w tym lokalu od wielu lat, ale nigdy nie było takiej kolejki - pisze pan Maciej. W urnie sporo kart.

Jak informujecie nas, w jednej z obwodowych komisji wyborczych na osiedlu Karpackim tzw. mąż zaufania posiada identyfikator z wyraźnym symbolem partii politycznej, co może naruszać trwającą ciszę wyborczą. Sprawa została zgłoszona do bielskiej delegatury KBW i jest aktualnie wyjaśniana.

- Na godz. 12.00 frekwencja w Bielsku-Białej, to 26,21 proc. - podał sekretarz miasta.

Frekwencja w południe w jednej z komisji obwodowych w centrum - 25,81 proc. Czekamy na oficjalne dane dla całego miasta. W wyborach w 2019 roku frekwencja w południe w Bielsku-Białej wyniosła 22,45 proc.

Czytaj: Incydenty związane z referendum w Bielsku-Białej. PKW: To niedopuszczalne

Bardzo duża liczba kart do głosowania wrzucona została już do urny w obwodowej komisji wyborczej, która mieści się w domu kultury w Lipniku. Tytułowe zdjęcie zostało wykonane ok. godz. 9.45. Cztery lata temu w wyborach parlamentarnych w Bielsku-Białej wzięło udział 67,5 proc. uprawnionych.

Dziś w Bielsku-Białej otwartych jest 77 obwodowych komisji wyborczych - 67 stałych i 10 tzw. odrębnych utworzonych w szpitalach, domach pomocy społecznej czy areszcie. Wszystkie otworzyły się punktualnie o godz. 7.00. - Dostałem informację o otwarciu wszystkich obwodowych komisji wyborczych - potwierdza nam sekretarz miasta Igor Kliś, który czuwa nad oganizacją wyborów w mieście.

W trakcie dnia dwukrotnie - na godz. 12.00 oraz na 17.00 - podawana będzie frekwencja w wyborach do Sejmu i Senatu. Nie należy jej mylić z frekwencją w referendum - ta nie będzie podawana ze względu na fakt, że osiągnięcie progu 50 proc. jest konieczne, by głosowanie obywateli było wiążące.

Pamiętaj o dokumencie tożsamości

Udając się do lokalu pamiętajmy, żeby wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem - dowód osobisty czy paszport. Jeśli posiadamy zaświadczenie o głosowaniu poza miejscem zamieszkania należy zabrać je ze sobą.

Adresy wszystkich 77 obwodowych komisji wyborczych utworzonych na terenie Bielska-Białej

Komisja wyborcza wyda nam trzy karty do głosowania - listę z kandydatami w wyborach do Sejmu, do Senatu oraz z pytaniami referendalnymi. Jeśli nie chcemy otrzymać którejś z nich, należy to bezzwłocznie zgłosić na samym początku ich odbierania, co zostanie odnotowane w  spisie wyborców.

Trzy karty do głosowania - Sejm, Senat i referendum

W okręgu wyborczym nr 27 do Sejmu, obejmującym miasto Bielsko-Biała oraz powiatu bielski, cieszyński, żywiecki oraz pszczyński zarejestrowano osiem komitetów wyborczych. Głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak X (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z tej listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu. Postawienie znaku X w kratkach obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście, niepostawienie znaku X w żadnej kratce albo postawienie znaku X w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata z listy unieważnionej przez okręgową komisję wyborczą - skutkuje nieważnością głosu.

Stawiamy krzyżyk obok tylko jednego kandydata

W okręgu wyborczym nr 78 do Senatu, obejmującym miasto Bielsko-Biała oraz powiaty bielski i pszczyński zarejestrowano czterech kandydatów. Głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając znak X (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata. Postawienie znaku X w kratce przy nazwisku więcej niż jednego kandydata, niepostawienie znaku X w żadnej kratce lub postawienie znaku X w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata skreślonego przez okręgową komisję wyborczą oznacza oddanie głosu nieważnego.

Glos nieważny również liczy się do frekwencji

Karta do głosowania w referendum zawiera cztery pytania. Głosujący odpowiada oddzielnie na poszczególne pytania, stawiając znak X (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok odpowiedzi pozytywnej TAK albo obok odpowiedzi negatywnej NIE. Postawienie znaku X w obu kratkach w odpowiedzi na dane pytanie albo niepostawienie znaku X w żadnej z kratek oznacza oddanie głosu nieważnego. Referendum będzie wiążące jeśli weźmie w nim udział minimum 50 proc. obywateli (pobranie karty i oddanie głosu nieważnego również zalicza się do frekwencji).

bak