Komunikat giełdowy w związku z awarią i zanieczyszczeniem wody wydała spółka Aqua. Czytamy w nim, że prawdopodobnie doszło do niezamierzonego zanieczyszczenia wody, w trakcie prac remontowych na magistrali wodociągowej. Spółka przystąpił do szacowania ewentualnych skutków finansowych. Podobne wnioski podaje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach. Potwierdzają się nasze informacje o realizacji prac z użyciem rękawów z żywicą.

Czytaj: Sanepid zakazał spożywania wody w części Bielska-Białej!
Czytaj: AQUA: Rejon awarii nie powiększa się. W jaki sposób składać reklamację?
Czytaj: Czynności policji pod nadzorem prokuratury. Będzie śledztwo po awarii wodociągowej?

Spółka z Bielska-Białej od lat jest notowana na giełdzie (NewConnect) i zobowiązana jest publikować raporty z działalności. Spoczywa na niej obowiązek informowania Komisji Nadzoru Finansowego również o zdarzeniach dotyczących działalności operacyjnej, a z pewnością taką jest trwająca awaria.

Prace na magistrali z użyciem żywicy

Jak informował nasz portal wczoraj, wstępna hipoteza mówi o zanieczyszczeniu wody na magistrali wodociągowej, którą woda płynie z ujęcia w Wapienicy (czytaj artykuł: Nikt nie wie ile to potrwa, kluczowe są wyniki badań. Wstępna hipoteza dotycząca awarii). Niedawno rurociąg naprawiany był przez zewnętrzą firmę technologią z użyciem tzw. rękawów nasączonych żywicą i w środę przed południem doszło do jego uruchomienia. Chwilę później do spółki zaczęły spływać pierwsze informacje o zanieczyszczonej wodzie.

Modernizacja sieci wodociągowej była konieczna, bo żeliwne rury z lat 60. nie były szczelne. Wspomniane prace, to remont magistrali na odcinku od ul. Dębowiec do Zwardońskiej o łącznej długości ok. 2,3 km. Remont sieci był podzielony na trzynaście odcinków. Prace realizowała spółka wyłonione w drodze postępowania przetargowego. Zgodnie z dokumentacją, prace kosztowały ok. 4,9 mln zł.

Ustalenia naszej redakcji potwierdza komunikat giełdowy opublikowany wczoraj przez spółkę Aqua. - Z dotychczasowych ustaleń wynika, że wydanie decyzji (Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bielsku-Białej - red.) ma prawdopodobnie związek z niezamierzonym zanieczyszczeniem wody, do którego doszło w dniu 29.03.2023r. w wyniku prowadzenia prac remontowych magistrali wodociągowej, będącej jednym z wariantów zasilania dla części obszaru miasta Bielsko-Biała - czytamy.

Magistralę zamknięto i intensywnie płukano

- Spółka podjęła kroki w celu niezwłocznego wyeliminowania ryzyka wystąpienia zagrożenia dla bezpieczeństwa zdrowotnego konsumentów. Zarząd przystąpił do szacowania wartości ewentualnych skutków finansowych związanych z zaistniałymi okolicznościami i poinformuje o nich w dalszej kolejności.

W raporcie Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach również potwierdza ustalenia portalu www.bielsko.biala.pl. - Uruchomienie magistrali rurociągu po renowacji (uszczelnianie żywicą) spowodowało, że dostarczana woda jest nie przydatna do spożycia (zmieniła kolor na żółty i ma nieprzyjemny zapach). Magistralę czasowo zamknięto i rozpoczęto intensywne płukanie sieci, a próbki wody wysłano do laboratorium - to treść raportu dobowego opublikowanego na stronach wojewody.

bak