Trwają prace inwestycyjne na stoku Koziej Góry w Bielsku-Białej. Kosztem ok. 2 mln zł zrewitalizowany zostanie m.in. nieczynny tor saneczkowy, który pełnił będzie funkcję edukacyjną. Wczoraj w mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie utwardzonej ścieżki w rejonie zielonego szlaku. - Będzie można w końcu normalnie wyjechać motorem - żartują niektórzy.

Post w mediach społecznościowych pojawił się w niedzielę. - Pozwoliłem sobie na obywatelską inspekcję, miejskiego projektu rewitalizacji szlaku turystycznego na Kozią Górę wzdłuż zielonego szlaku po starym torze saneczkowym. 2 mln przeznaczone na ten projekt robią wrażenie, bo przecież ścieżka ma jakieś 2 km - czytamy. Do wpisu załączono zdjęcie wybetonowanej ścieżki. - W ostatnim czasie tyle się trąbi o betonowaniu placów, skwerów... Ludzie tego nie chcą nawet w miastach (…). Jakie są wasze opinie? Bo ja jestem przerażony - pisze bielszczanin, a my cytujemy wyłącznie uwagi ze względów cenzuralnych nadające się do publikacji.

Zob. Klęska ciekawej idei. Nie będzie plastikowego toru saneczkowego w Bielsku-Białej

Rewitalizacja obiektu nie przypadła do gustu większości osobom, którzy komentują wpis ze zdjęciem. Najgrzeczniejsi sugerują, że władze miasta „kochają beton”, inni żartują, że „będzie można w końcu normalnie wyjechać motorem, deskorolką lub na elektrycznej hulajnodze”. - Czekam na progi zwalniające po pierwszym dzwonie - żartuje inny. - Świetna ta inwestycja, o co ci chodzi? Ciekawe, jak głęboką podbudowę zrobili, biorąc pod uwagę, że w bliskiej odległości są korzenie drzew - to kolejny komentarz.

Zob. Tor w Cygańskim Lesie otrzyma drugie życie. Reanimacja za prawie 2 mln zł

Historia toru saneczkowego na zboczu Koziej Góry sięga dwudziestolecia międzywojennego. Po przebudowie w latach 50. był to najdłuższy tego typu obiekt w Europie, liczący ok. 2200 m. Zjazd trwał cztery minuty, a ze względu na liczne wiraże był bardzo wymagający technicznie. Zgodnie z projektem, tor zostanie odtworzony w ramach większego projektu inwestycyjnego zakładającego rewitalizację miejskich systemów nadbrzeżnych.

Projekt przewiduje wykonanie ścieżki edukacyjnej, wprowadzenie stref wejściowych (powitalnych) w celu zasygnalizowania o wejściu na ślad toru, remont budynku stacji położonej przy trasie oraz wymianę nawierzchni pieszych na terenie toru saneczkowego.

bak

Foto: Facebook

Por. Emocjonalna dyskusja o betonie w lesie. Ogrodnik prosi o kulturę wypowiedzi ZDJĘCIA