Premiery, warsztaty, wystawy i nowa instalacja przestrzenna. Co poza koncertami będzie się działo na Lotos Jazz Festival - 23. Bielskiej Zadymce Jazzowej, która rusza jutro w Bielsku-Białej? Pierwszy polski festiwal muzyczny po lockdownie zaszczycą amerykańskie gwiazdy jazzu z Wyntonem Marsalisem i Chrisem Bottim na czele. Czas między koncertami wypełni szereg dodatkowych wydarzeń. Oto przegląd najciekawszych.

Otwarcie instalacji na Rondzie Bielskiego Jazzu

Skrzyżowanie ulic Wałowej, Gazowniczej i Grażyńskiego w Bielsku-Białej już od grudnia 2019 nosi nazwę Ronda Bielskiego Jazzu, ale w najbliższych dniach zyska dodatkowy jazzowy akcent - tym razem wizualny. 25 czerwca w samo południe artysta rezydent festiwalu, światowej sławy trębacz i kompozytor, dyrektor naczelny i artystyczny Jazz at Lincoln Center - Wynton Marsalis odsłoni na nim instalację przestrzenną.

Jest to dynamiczna kompozycja instrumentów muzycznych ze stali zaprojektowana przez zespół miłośników jazzu skupionych wokół Stowarzyszenia Sztuka Teatr: Mariana Oslislo (grafika i profesora katowickiej ASP), Jakuba Daszkiewicza (specjalisty od wizualizacji przestrzennej 3D) i Jacka Grasia (specjalisty od identyfikacji przestrzennej i grafiki użytkowej). Jej pomysłodawcą jest dyrektor Zadymki Jerzy Batycki, a wykonawcą Manufaktura FR (o szczegółach pisaliśmy w artykule Iluminowana konstrukcja stanie na rondzie w centrum. Jest ze specjalnej stali ZDJĘCIA).

Patronat nad projektem objęli senator Agnieszka Gorgoń-Komor oraz Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej, który podjął decyzję o współfinansowaniu instalacji przez miasto. Budowę wsparły również osoby prywatne. Nazwiska donatorów zostaną uwiecznione na tablicy, która będzie znajdowała w pobliżu instalacji.

Wystawa fotografii

Podczas festiwalu nie zabraknie plenerowych atrakcji dostępnych dla wszystkich gości i mieszkańców Bielska-Białej. W klimat festiwalowy wprowadzi ich wystawa fotografii, którą można oglądać od dziś pod dolną stacją kolejki na Szyndzielnię. Współpracujący z Zadymką fotograficy Aneta i Maciek Kanikowie oraz Artur Strąk przedstawiają uwiecznione na zdjęciach archiwalne koncerty, które odbywały się w schronisku na Szyndzielni w tradycyjnym, zimowym terminie festiwalu.

Warsztaty i premiery muzyczne

Artysta rezydent festiwalu, Wynton Marsalis uświetni swoją osobą nie tylko odsłonięcie instalacji na Rondzie Bielskiego Jazzu. W sobotę, 26 czerwca o godz. 11.00 spotka się z młodymi muzykami w sali koncertowej bielskiej szkoły muzycznej na warsztatach mistrzowskich. W tym samym czasie w Salonie Hi-Fi Studio obchodzącym 30-lecie działalności odbędzie się premierowy odsłuch płyty „Watra” Into the Roots Piotra Damasiewicza - wirtuoza trąbki, jednej z gwiazd Lotos Jazz Festival - 23. Bielskiej Zadymki Jazzowej.

Parada Nowoorleańska

W niedzielę, 27 czerwca w południe po Bielsku-Białej rozniesie się dźwięk hejnału miejskiego wykonanego w specjalnej festiwalowej aranżacji. Hymn zainauguruje wyjątkowe wydarzenie - barwny pochód muzyków, który ruszy z placu Ratuszowego przez Rondo Bielskiego Jazzu w kierunku Rynku, gdzie odbędzie się finałowy koncert Zadymki. W paradzie przejdą orkiestry i zespoły muzyczne, rezydujący w mieście muzycy, a także festiwalowa publiczność. Parada Nowoorleańska to pierwsza tego typu inicjatywa realizowana podczas festiwalu. W zamyśle organizatorów ma być jego symbolicznym zakończeniem.

O atrakcjach tegorocznej Zadymki piszemy szczegółowo w artykule 12xMaria Koterbska - hitowy koncert na Rynku. Pozwolenie na granie w godzinach nocnych. Program festiwalu znajdziesz TUTAJ.

Portal bielsko.biala.pl jest patronem medialnym Lotos Jazz Festival - 23. Bielskiej Zadymki Jazzowej

bb

Foto: Urząd Miejski w Bielsku-Białej