- Jesteśmy gotowi na przyjęcie wielkiej liczby fanów jazzu - zakomunikował dziś dyrektor Bielskiej Zadymki Jazzowej Jerzy Batycki. Na specjalnej konferencji prasowej online zapowiedziano atrakcje pierwszego po przerwie pandemicznej festiwalu z udziałem publiczności w Polsce, który odbędzie się w czerwcu w Bielsku-Białej. Hitem może być koncert złożony z dwunastu piosenek Marii Koterbskiej w nowych aranżacjach, zrealizowanych w ostatnich dniach w Amsterdamie.

Lotos Jazz Festival - 23. Bielska Zadymka Jazzowa odbędzie się w dniach 23-27 czerwca w Bielsku-Białej. Koncerty zaplanowano w wielkiej hali namiotowej pod Dębowcem oraz na terenie miasta - na Rynku oraz przed Galerią Sfera. Wystąpią wielkie gwiazdy jazzu amerykańskiego (m.in. Chris Botti i Wynton Marsalis z zespołami) oraz znani polscy wykonawcy (m.in. Stanisław Soyka, Włodzimierz Nahorny, Piotr Damasiewicz, Wojciech Mazolewski) - szczegóły w naszym artykule Napakowany program nietypowej Zadymki. Koncert w hołdzie Marii Koterbskiej.

Nowością tegorocznej edycji będzie parada nowoorleańska z udziałem orkiestr dętych, która w ostatnim dniu festiwalu przejdzie spod ratusza przez place Wojska Polskiego oraz Bolka i Lolka na Rynek, gdzie odbędzie się wspólny koncert młodych muzyków z Polski, Niemiec i Izraela. Organizatorzy zaplanowali tradycyjny koncert na Szyndzielni z okazji Nocy Świętojańskiej. Gdyby ze względu na przepisy pandemiczne było to niemożliwe, program artystyczny zostanie zrealizowany w innym miejscu.

Bielszczan szczególnie zainteresować mogą dwa koncerty na Rynku, na których usłyszymy dwanaście swingujących piosenek Marii Koterbskiej w nowych aranżacjach, zrealizowanych przez holenderskiego DJ Maestro, który w ostatnich dniach nagrał remiksy w studiach w Amsterdamie. W premierze na Rynku udział weźmie Roman Frankl, syn zmarłej w styczniu bielskiej piosenkarki. Na dzisiejszej konferencji podkreślał, że jest zachwycony poziomem artystycznym remiksów.

Organizatorzy festiwalu otrzymali specjalne zezwolenie władz miasta na dwa koncerty w godzinach obowiązywania ciszy nocnej (Rynek w dniach 25 i 26 czerwca, występy do godz. 2) - program całej Zadymki znajdziesz TUTAJ.

bb

Portal bielsko.biala.pl jest patronem medialnym Lotos Jazz Festival - 23. Bielskiej Zadymki Jazzowej