Spektakl "O mniejszych braciszkach św. Franciszka" to pełna uroku opowieść o człowieku świętym, czyli takim, który kochał świat i wszystkich jego mieszkańców.

Spektakl o świętym od braci mniejszych jest zaproszeniem do podjęcia ważnej i jakże aktualnej refleksji o szacunku do natury. Idee Franciszka obecne i widoczne są na scenie gołym okiem - scenografia do spektaklu została wykonana z przedmiotów codziennego użytku, które jako takie - lata świetności mają już za sobą. Powtórne wykorzystanie ich w inscenizacji, nie tylko dało m.in. pile, deskom, grabiom czy miotłom nowe życie, ale też pozwoliło realizatorom zminimalizować zużycie naturalnych surowców.

- Jak to jest możliwe, by kochać cały świat? Ludzi, zwierzęta, rośliny, słońce, księżyc, gwiazdy, wodę, ogień, ziemię, deszcz czy wiatr? Jak to jest możliwe, by zmienić całe swoje życie, oddać wszystko, co się posiada i być szczęśliwym? - komentuje reżyser Jacek Popławski. - Franciszek z Asyżu wprowadził tradycję żywych szopek bożonarodzeniowych, przez co stał się bliski aktorkom i aktorom. Poprzez swój szacunek do przyrody, stał się patronem ekologów – wzorem do naśladowania. To piękna postać, niezwykły człowiek, dzięki któremu mogę zaprezentować Wam teatralną opowieść o potrzebie radości, szacunku i odkrywania piękna świata.