W piątkowy wieczór na dobre rozpoczęło się świętowanie tegorocznych Dni Bielska-Białej. W centrum miasta spotkać można wielu bielszczan, którzy brali udział w licznych wydarzeniach zaplanowanych z tej okazji. W koncercie otwarcia uczestniczyły tłumy. Z okazji Dni Bielska-Białej miasto zostało pięknie przystrojone.

Dni Bielska-Białej. Co, gdzie, kiedy? PROGRAM

Prawdziwe tłumy bawiły się wczoraj wieczorem na świeżo oddanym po remoncie placu Wojska Polskiego. Publiczność dała się porwać największym hitom kultowego zespołu Boney M., koncert rozpoczął się o godz. 20.00 przemówieniem prezydenta Jarosława Klimaszewskiego, który kolejny raz podziękował bielszczanom za podatki, ponieważ bez nich taka impreza by się nie odbyła. Później zgromadzeni przenieśli się na Rynek gdzie od godz. 22.00 trwała dyskoteka. Z okazji Dni Bielska-Białej miasto zostało pięknie przystrojone. Wszędzie wokół pełno kwiatów, na fasadach kamienic wyświetlane są motywy związane ze świętem.

Wcześniej w Parku Słowackiego rozpoczęło się widowisko uliczne „Tyle mody w całym mieście”. Był to niespotykany pokaz z elementami tańca i teatru, przy piosenkach z lat 70. Produkcja, aranżacje oraz wykonanie wokalne i taneczne zostało przygotowane przez bielskich artystów. 

Drugi dzień świętowania Dni Bielska-Białej rozpocznie się warsztatami ekologicznymi w Centrum Edukacji Ekologicznej przy ul. Grotowej 11. W godz. 10.00-12.30 dzieci ozdobią ekologiczne plecaki, nauczą się jak siać i pielęgnować zioła, rozpoznawać i korzystać z darów rodzimego lasu, jak i korzystać z dobrodziejstwa odnawialnych źródeł energii. Później spacer przyrodniczy z przewodnikiem.

W południe upamiętnione zostanie 300-lecie nadania praw miejskich Białej - wmurowana została tablica pamiątkowa na budynku starego ratusza w Białej (budynek na rogu ul. 11 Listopada i Ratuszowej). O godz. 13.00 Narodowe Czytanie - przed budynkiem Książnicy Beskidzkiej usłyszymy „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej w interpretacji aktorów Teatru Polskiego i Teatru Lalek Banialuka.

W godz. 14.00-19.00 trwać będzie BajkoFun. Na łące za Książnicą zaplanowano atrakcje i animacje dla małych i dużych - dmuchańce, figloraj, pokaz baniek mydlanych, balonikowe zwierzątka, zabawy z chustą animacyjną, tańce i pląsy oraz gry i zabawy. Z kolei o godz. 16.00 spotkanie z Marią Peszek, jedną z najpopularniejszych wokalistek sceny alternatywnej, która promować będzie książkę.

W godz. 14.00-18.00 w Willi Sixta trwać będzie Święto Róży. To wydarzenie łączące w sobie sztukę, historię i naturę. W programie wernisaż wystawy artystów. O godz. 17.00 oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Dla Johanne i Anny”, o godz. 17.11 pierwsze urodziny Punktu 11. Koncert pod tytułem Miasto Kwiatów w wykonaniu Agnieszki Chylińskiej rozpocznie się o godz. 20.00 na placu Wojska Polskiego.

ak

Zdjęcia: Małgorzata Krawczyk