Bielsko-Biała jest w finałowym gronie czterech miast, które w przyszłym roku powalczą o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029! Dziś w Warszawie odbyła się konferencja na której ujawniono listę miast, które zakwalifikowały się do finału. Oprócz naszego miasta jest w nim Lublin, Katowice i Kołobrzeg. - Mamy to! Nie będę ukrywał ogromnej dumy - komentuje prezydent Jarosław Klimaszewski.

Dziś nad ranem niespodziewanie otrzymaliśmy informację, że w piątek po południu lista miast zakwalifikowanych do ścisłego finału przedstawiona zostanie podczas konferencji w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wziął w niej udział m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, a listę miast wybranych do finałowego etapu przedstawiła przewodnicząca panelu ekspertów Suvi Innila.

Miasta, które zakwalifkowały się do finałowego etapu mają kilka miesięcy na uzupełnienie wniosków. W przyszłym roku panel ekspercki zbierze się ponownie i wybierze jedno, które w 2029 roku będzie Europejską Stolicą Kultury. Do dalszego etapu dostał się Lublin, Katowice, Kołobrzeg i Bielsko-Biała.

- Mamy to! Przed momentem ogłoszono jakże miłą dla nas wszystkich wiadomość, że przechodzimy do II etapu starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Nie będę ukrywał ogromnej dumy z Bielska-Białej, mieszkańców oraz wspaniałego zespołu ESK2029 - komentuje Jarosław Klimaszewski.

- Po pół roku bardzo wytężonej pracy, w którą zaangażowało się ponad tysiąc osób, po wielu spotkaniach, panelach dyskusyjnych i warsztatach możemy ogłosić sukces. Nie byłoby go gdyby nie współpraca z Wami drodzy bielszczanie. Jestem dumny, że zawsze czynnie bierzecie udział w tworzeniu fantastycznego dziedzictwa kulturowego i historycznego naszego miejsca na ziemi - dodaje prezydent.

Początkowo swój akces do tytułu ESK 2029 zgłosiło dwanaście miast: Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Jastrzębie-Zdrój, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Lublin, Opole, Płock, Pszczyna, Rzeszów i Toruń. Wszystkie z nich do 15 września przygotowały wnioski aplikacyjne. Oferta przygotowana przez nasze miasto zakłada 30 projektów, koszt ich realizacji szacowany jest na kwote ok. 56 mln euro, czyli ok. 250 mln zł. Czytaj w artykule: Gruby program i pieniądze, by stać się Europejską Stolicą Kultury. Czy nas na to stać?

Złożone przez miasta wnioski były oceniane przez panel ekspertów, który składał się z 10 osób wyznaczonych przez Parlament Europejski, Radę UE, Komisję Europejską i Komitet Regionów, a także dwóch specjalistów MKiDN. Eksperci w planach mieli także rozmowy z przedstawicielami miast. Wstępnie planowano, że krótką listę miast wybranych do etapu selekcji finałowej poznamy początkiem 2024 roku.

bak