Dziś nad ranem redakcja portalu skontaktowała się z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej, by rozstrzygnąć czy we wtorkowy wieczór w Bielsku-Białej wystąpiła trąba powietrzna. Przesłaliśmy otrzymane od mieszkańców zdjęcia i nagrania oraz szczegółowo opisaliśmy miejsce i czas zdarzenia. Z otrzymanej z IMGW odpowiedzi wynika, że w Bielsku-Białej wystąpiła trąba powietrzna. Jej siła wstępnie oszacowana została na najniższą w sześciostopniowej skali Fujity.

 

Film potwierdzający kontakt trąby powietrznej z ziemią! „To było pełnoprawne tornado” ZDJĘCIA, FILM

Do pojawienia się trąby powietrznej doszło wczoraj chwilę przed godz. 20.00. Najpierw otrzymaliśmy sygnał od mieszkańca, który stojąc na światłach przy kościele na osiedlu Karpackim widział jak podmuchy wiatru zginają znak drogowy. Po chwili do redakcji dzwonił mieszkaniec osiedla, który widział lej na niebie i oderwanie dużego fragmentu dachu z budynku w rejonie al. gen. Andersa i Armii Krajowej.

Zwijające się dywaniki w łazience

W kolejnych minutach otrzymywaliśmy wiele zdjęć i nagrań od mieszkańców różnych części miasta i regionu, które potwierdzały pojawienie się charakterystycznego leja na niebie. Równocześnie wszystkie otrzymywane materiały przekazywaliśmy do Łowców Burz Podbeskidzie, którzy na bieżąco analizowali zjawisko i z każą minutą upewniali się, że nad osiedlem Karpackim wystąpiła we wtorek trąba powietrzna.

Wiele komentujących powątpiewało w te doniesienia. By rozstrzygnąć czy mieliśmy wczoraj do czynienia z silną komórką burzową czy tornadem, rano skontaktowaliśmy się z IMGW. Przekazaliśmy niezbędne zdjęcia i nagrania oraz przygotowaliśmy mapę z obrazem zniszczeń. Z pewnością przydatna okazała się także relacja mieszkańca bloku przy ul. Matusiaka, który znajdował się blisko miejsca, gdzie doszło do kontaktu trąby z ziemią. Mężczyzna relacjonował, że w czasie gdy nad osiedlem przechodziła burza momentalnie zatkało mu uszy, a dywaniki łazienkowe zwinęły się w... harmonijkę w kierunku ściany, na której znajduje się kratka wentylacyjna. To zjawisko fizyczne dodatkowo sugerowało fakt wystąpienia trąby.

Stanowisko otrzymane z IMGW. Opracowali je pracownicy teledetekcji naziemnej:

Wczoraj przed godziną 20:00 czasu lokalnego (18:00 UTC) nad obszarem Bielska-Białej przeszła superkomórka burzowa. Na danych radarowych widoczne są charakterystyczne dla tego rodzaju burzy sygnatury. Mapa odbiciowości maksymalnej CMAX wskazuje na typowe cechy superkomórki burzowej: widoczny jest rdzeń komórki o silnej odbiciowości oraz rozległy obszar o zdecydowanie niższych odbiciowościach. Na mapie odbiciowości radarowej na elewacji 1,5° widoczna jest sygnatura hook echo, w kształcie haka, która jest bardzo charakterystyczną cechą superkomórki burzowej.

Hak znajduje się w tylnej części rdzenia superkomórki i w jego pobliżu może wystąpić trąba powietrzna. Wystąpienie mezocyklonalnej trąby powietrznej możemy potwierdzić na podstawie danych radarowych o prędkości radialnej. Na mapie z elewacji 1,5° widoczna jest typowa sygnatura wirowego ruchu powietrza, czyli obszary prędkości o przeciwnym znaku znajdujące się obok siebie. Siłę trąby powietrznej określamy na podstawie zniszczeń, jakie zostały dokonane. Wszystkie przypadki muszą być udokumentowane i zweryfikowane, aby ostatecznie potwierdzić siłę trąby powietrznej (zwłaszcza, że część zniszczeń może być dokonana przez inne zjawiska niż wir powietrza, np. przez downburst). Wstępnie skalę trąby, która przeszła nad obszarem Bielska-Białej, szacujemy na F0*, gdyż zaobserwowane zniszczenia są niewielkie.

 

 

* - trąba powietrzna (tornado) o sile F0 wyrywa i łamie drzewa, niszczy znaki drogowe i generuje porywy wiatru do 116 km/h. Zerwany dach, a do tego doszło w rejonie al. gen. Andersa i Armii Krajowej może sugerować, że podmuchy mogły mieć siłę dolnej granicy F1 - to charakterystyczne szkody dla tej skali.

Na koniec serdeczne słowa podziękowania kierujemy do Czytelników portalu, którzy od wczorajszego wieczora dostarczali zdjęć i nagrań, które w środę posłużyły do wydania opinii przez IMGW. 

Bartłomiej Kawalec
[email protected]