W sobotę otwarta zostanie górska pętla beskidzka zwana „The Loop”, czyli szlak o długości ok. 250 km. Odbędzie się to w ramach festiwalu podkreślającego walory Beskidów i Śląska Cieszyńskiego. Zaplanowano liczne atrakcje.

W dniach najbliższy weekend w Bielsku-Białej, Brennej, Cięcinie, Cieszynie, Istebnej, Szczyrku, Ustroniu, Wiśle oraz Żywcu odbywać się będzie nowy festiwal „Dziewięćsił”. To impreza obejmująca cały region, traktująca o tematyce Beskidów i Śląska Cieszyńskiego. W czasie festiwalu zainaugurowana zostanie „The Loop”, czyli wielka pętla beskidzka. Wydarzenia odbywać się będą w sobotę 27 maja w godz. 12.00-24.00 na terenie górnej stacji kolei linowej na Szyndzielnię oraz w pobliżu hotelu Szyndzielnia.

Czytaj: Spór o nazwę nowej atrakcji turystycznej. „Polskie góry, to nazwa powinna być polska!”

Imprezie towarzyszyć będą liczne atrakcje - prelekcje na temat gór i podróży, warsztaty z ratownictwa górskiego oraz koncert bielskiego wokalisty improwizatora Ghostmana. O godz. 22.00 zaplanowano zabawę z DJ-em. Z kolei przed hotelem Szyndzielnia w godz. 16.00-20.00 wystąpi Ciocia Tunia, CudaWianki, Koniec Świata i Psio Crew. Dla najmłodszych przygotowane zostaną liczne warsztaty i animacje, a dla starszych strefa wystawienniczo-handlowa ze sprzętem górskim i sportowym oraz strefa gastronomiczna.

„The Loop”, czyli wielka pętla beskidzka, to szlak w całości oparty na trasach PTTK, koncepcja pętli mającej początek i koniec w Bielsku-Białej została zintegrowana z siecią schronisk górskich. Trasa została zaprojektowana w taki sposób, by dało ją się pokonać w czasie 2-tygodniowego urlopu, mając możliwość noclegów w odpowiednim standardzie. Nowa atrakcja powstaje z inicjatywy miasta Bielska-Białej we współpracy z LOT „Beskidy” i Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym.

ak