W niedzielnym referendum większość mieszkańców biorących udział w głosowaniu odrzuciła pomysł budowy spalarni odpadów w Wapienicy, ale na „tak” zagłosowało 10 bielskich osiedli - największy odsetek zwolenników był we wschodnich i północnych osiedlach Bielska-Białej. Żadnych kontrowersji nie wzbudził temat dofinansowania in vitro, który zyskał poparcie we wszystkich 67 otwartych lokalach referendalnych. Tylko 1 z 30 bielskich osiedli poparło pomysł ograniczenia ruchu w centrum. To oczywiście Śródmieście Bielsko, którego sprawa bezpośrednio dotyczy.

Czytaj: Prezydent uznaje wyniki referendum. Miasto nie wybuduje spalarni śmieci w Wapienicy

Redakcja portalu dysponuje wynikiami głosowania w rozbiciu na 77 obwodowych komisji ds. referendum. Poddaliśmy je analizie i przeliczeniu zgodnie z podziałem Bielska-Białej na 30 osiedli z wyłączeniem dziesięciu tzw. odrębnych obwodów (utworzonych w szpitalach, areszcie czy domach pomocy społecznej, głosuje tam niewielki odsetek mieszkańców). Autorem infografik jest Łukasz Bień.

Najlepsza frekwencja było oczywiście w Wapienicy. Na terenie osiedla działały cztery lokale referendalne, w skali całego osiedla zagłosować w niedzielę w referendum poszło 47,56 proc. mieszkańców, czyli większość pozostała w domach. Tylko przy ul. Kopytko frekwencja nieznacznie przekroczyła 50 proc., był to jedyny tego typu wynik w skali całego miasta. Kolejno najwyższy odsetek głosujących był na osiedlach położonych w zachodniej lub centralnej części miasta. Świetnie prezentuje to grafika frekwencji:

Gdzie było najwięcej przeciwników budowy spalarni? Oczywiście ponownie w Wapienicy (średni wynik osiedla to 87,26 proc. głosów na „nie”) - im bliżej potencjalne inwestycji, tym przeciwników było więcej. W komisji przy ul. Jaskrowej (najbliżej dawnej ciepłowni) przeciwko spalarni zagłosowało 94,72 proc. osób, w siedzibie Rady Osiedla przy ul. Cieszyńskiej - 89,09 proc., po drugiej stronie ulicy w SP nr 32 - 84,87 proc., a w siedzibie Nadleśnictwa Bielsko przy ul. Kopytko - 81,22 proc. W skali całego Bielska-Białej ponad 80 proc. głosów przeciwko padło w jeszcze tylko jednym miejscu - DK w Starym Bielsku (82,49 proc.).

„Za” budową spalarni było 10 bielskich osiedli, przeciwko 19 (po równo głosy rozłożyły się na Dolnym Przedmieściu). Jak wyglądają wyniki na osiedlach? Im dalej na wschód, tym więcej zwolenników:

Bielszczanie byli dużo bardziej zgodni w dwóch pozostałych sprawach. Dofinansowanie in vitro nie wzbudziło praktycznie żadnych kontrowersji - we wszystkich otwartych obwodowych komisjach ds. referendum (67), a co za tym idzie również na wszystkich osiedlach, większość bielszczan oddała głos „za”. Najwyższy odsetek na Słonecznym (68,11 proc.), Mieszka I (67,57 proc.) i Białej Wschód (67,23 proc.), najniższe poparcie w Wapienicy (57,87 proc.), na Piastowskim (59,57 proc.) i Komorowicach Krakowskich (60 proc.).

Podobnie wygląda wynik głosowania w sprawie ograniczenia ruchu samochodów na ul. 3 Maja i Zamkowej - na 67 otwartych lokali referendalnych, tylko w dwóch większość głosów oddano na „tak” - to komisja w SP nr 13 przy ul. Lipnickiej (na „tak” 61,34 proc.) oraz w ZSEEiM przy ul. Słowackiego (na „tak” 54,25 proc.).

Gdy wyniki analizujemy w skali osiedli, to tylko jedno poparło ideę ograniczenia ruchu w centrum - Śródmieście Bielsko (na „tak” 51,07 proc. głosów). Pozostałe były przeciwko, najmniejszy odsetek głosów na „nie” był na Dolnym Przedmieściu (52,45 proc.) i w Lipniku (52,64 proc.), najwyższy w Komorowicach Śląskich (69,57 proc.), Mikuszowicach Krakowskich (69,18 proc.) oraz Hałcnowie (68,73 proc.).

Bartłomiej Kawalec
[email protected]