Badania laboratoryjne prowadzone przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Bielsku-Białej wstępnie ustaliły jaka substancja prawdopodobnie przedostała się z remontowej magistrali i zanieczyściła wodę w części miasta. Jak nieoficjalnie ustalił nasz portal, to organiczny związek chemiczny wykorzystywany do produkcji m.in. żywic. Sanepid otrzymał certyfikaty dla materiałów użytych do remontu magistrali wodociągowej. Miasto poprzez służby wojewody prosiło o uruchomienie Alertu RCB w związku z zanieczyszczeniem wody.

Nasze nieoficjalne informacje o związku chemicznym w wodzie potwierdzone!

Czytaj: Sanepid zakazał spożywania wody w części Bielska-Białej!
Czytaj: AQUA: Zidentyfikowano nowe obszary zanieczyszczenia! AKTUALNA MAPA
Czytaj: Czynności policji pod nadzorem prokuratury. Będzie śledztwo po awarii wodociągowej?

Wczoraj, po kilku dniach czasochłonnych analiz chemicznych, w sanepidzie udało się potwierdzić jaka substancja przedostała się i zanieczyściła sieć wodociągową w części Bielska-Białej. Teraz dzialania służb mają być szybsze i bardziej precyzyjne w prowadzeniu badań najnowszych próbek wody.

Dostarczyli atesty i certyfikaty

Jak nieoficjalnie ustalił nasz portal, w wodzie ujawniono organiczny związek chemiczny, który jest wykorzystywany m.in. do produkcji żywic czy kauczuków, jest jednym z podstawowych surowców wykorzystywanym w przemyśle tworzyw sztucznych. Oleista ciecz jest nierozpuszczalna w wodzie, ma nieprzyjemny, charakterystyczny zapach i jest bezbarwna. Działa drażniąco na oczy i skórę. 

Aby definitywnie potwierdzić te ustalenia, sanepid przesłał próbki wody pobrane w ostatnich dniach do akredytowanego laboratorium poza zakres inspekcji sanitarnej. Wyniki badań wody mają sukcesywnie spływać w sobotę do południa. Następnie po raz kolejny nad analizami obradować będzie zespół złożony ze specjalistów Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bielsku-Białej.

Równocześnie sanepid wystąpił do spółki Aqua o wydanie certyfikatów i atestów dla materiałów użytych do remontu magistrali wodociągowej. Te zostały już dostarczone i obecnie trwa ich analiza. W piątek po południu bielski sanepid oraz służby zarządzania kryzysowego w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej nie posiadały informacji, by ktokolwiek zatruł się wodą i wymagał interwencji medycznej.

Kiedy woda będzie zdatna do spożycia?

Inspektorzy sanitarni codziennie pobierają próbki wody w różnych częściach miasta i wykonywana jest ich analiza chemiczna. Co musi się stać, aby sanepid wycofał wydaną w czwartek po południu decyzję administracyjną o braku przydatności wody do spożycia w części miasta? 

Najnowsze wyniki badań wody będą musiały spełnić dwa warunki:
- brak przekroczenia parametrów w rozporządzeniu ministra zdrowia ws. jakości wody do spożycia,
- w wodzie nie może zostać oznaczona substancja chemiczna, która została wstępnie ustalona przez bielski sanepid (w Polsce nie ma norm określających stężenie tej substancji w wodzie do spożycia).

Gdy te dwa parametry zostaną spełnione, to Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wyda decyzję o uznaniu wody za zdatną do spożywania w części Bielska-Białej, gdzie występuje awaria i zanieczyszczenie (OBSZAR OBRAZUJE MAPA). Kiedy może się to stać? Na to pytanie nikt nie zna odpowiedzi.

Aqua nadal nie ma wyników?

Wczoraj kilkukrotnie w spółce Aqua pytaliśmy o wyniki badań wody, które miały być realizowane m.in. przez akredytowane laboratorium w Lędzinach. Firma utrzymuje, że nie posiada ich wyników.

Jak ustalił nasz portal, służby zarządzania kryzysowego Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej po ujawnieniu awarii chciały poprzez Alert RCB powiadomić o zanieczyszczeniu mieszkańców miasta. W tym celu skontaktowano się z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, by ten powiadomił o pilnej potrzebie centralę w Warszawie. - Nie poparto naszego wniosku. System nie jest wykorzystywany do zdarzeń lokalnych - mówi Krzysztof Gałuszka, szef zarządzania kryzysowego w Ratuszu.

Hipoteza o zanieczyszczeniu wody po zakończeniu prac z wykorzystaniem rękawów nasączanych żywicą jest coraz bardziej prawdopodobna. W czwartek i piątek pisaliśmy o tym w naszych artykułach:
Aqua i służby potwierdzają nasze nieoficjalne ustalenia. Spółka szacuje skutki finansowe
Nikt nie wie ile to potrwa, kluczowe są wyniki badań. Wstępna hipoteza dotycząca awarii

bak