W tym tygodniu w ZSSiO przy ul. Filarowej pojawił się niecodzienny pojazd. To prototypowy symulator Ikarusa 280. Będą na nim przeprowadzane testy i sprawdziany umiejętności. Z jego konstruktorem Kamilem Wajdą nasz portal rozmawiał dwa lata temu. Bielszczanin już wtedy chciał, żeby o wynalazku usłyszał świat!

Zespół Szkół Samochodowych i Ogólnoszktałcących w Bielsku-Białej na mocy porozumienia z bielskim miłośnikiem autobusów oraz konstruktorem Kamilem Wajdą otrzymał do użytku stworzony przez niego model Ikarusa 280. Symulator to żywy pomnik bielskiej komunikacji publicznej. Popularne „Bizony” jak zwykło się nazywać kursujące po naszych drogach Ikarusy 280 użytkowane były w latach 1992-2016.

O samym wynalazku szczegółowo pisaliśmy TUTAJ. Od tego czasu symulator został jednak znacznie rozbudowany. - Symulator autobusu Ikarus 280 będzie służył naszym uczniom, zarówno szkoły podstawowej, jak i szkół ponadpodstawowych. Na symulatorze będą przeprowadzane testy i sprawdziany umiejętności prowadzenia tak wielkiego pojazdu jakim jest autobus i to nie byle jaki, bo przegubowy. To tutaj będzie można zobaczyć z bliska pracę kierowcy i sprawdzić się w tej roli. „Browarus” to nie tylko pomoc dydaktyczna, to żywy pomnik legendy komunikacji miejskiej w Bielsku-Białej - informuje szkoła.

W pełni sprawny symulator węgierskiego przegubowca zbudowany przez Kamila Wajdę umożliwia nie tylko prowadzenie autobusu, ale też szereg innych czynności, jak programowanie kierunku i linii na wyświetlaczach czy programowanie wydruku na kasowniku. Całość oparta jest na komputerowym symulatorze OMSI 2: Der Omnibussimulator wraz z ogólnodostępnymi modyfikacjami.

Symulator to kompletna kabina kierowcy wraz z zewnętrznym poszyciem autobusu Ikarus 280 i pełnym systemem informacji pasażerskiej. Całość jest interaktywna. Działają wskaźniki, kontrolki i przyciski. Wynalazek posiada także działające oświetlenie w postaci oryginalnych lamp sufitowych. Wszystko oparte jest na oryginalnej instrukcji obsługi autobusu. Całości dopełnia wiele detali, jak choćby tabliczka „Made in Hungary”, oryginalny kasownik, czy wiatrołap z napisem „stanie na schodach zabronione” z 1982 roku.

ak

Zdjęcia: Zespół Szkół Samochodowych i Ogólnoszktałcących w Bielsku-Białej