Siedziba władz Bielska-Białej to jeden z najładniejszych XIX-wiecznych budynków w mieście. W tym roku ratusz obchodzi 125-lecie swego istnienia. Z tej okazji 24 września prezydent Jarosław Klimaszewski zaprasza na jego zwiedzanie. Nie wszyscy wiedzą, że budynek ma swój własny system tuneli i tajne przejście pozwalające niepostrzeżenie wymknąć się z niego i wyjść do parku.

W sobotę, 24 września będzie można nie tylko zobaczyć salę sesyjną, salę zarządu miasta czy gabinet prezydenta, lecz także zajrzeć do lochów budynku i odwiedzić szczelinę przeciwlotniczą znajdującą się w parku za ratuszem. 

Nie wszyscy wiedzą, że budynek ma swój własny system tuneli i tajne przejście pozwalające niepostrzeżenie wymknąć się z niego i wyjść do parku. - Karta Ewidencyjna Budowli Obronnych BB001 informuje, że powierzchnia całego podziemnego kompleksu wynosi 172 m2, a użytkowa 146 m2. W obiekcie znajduje się 17 pomieszczeń - pisaliśmy dwa lata temu w artykule System tuneli pod bielskim ratuszem. Tajne przejście do parku ZDJĘCIA.

System tuneli powstał w 1896 jako tajne przejście z ratusza do parku pod tzw. kopczyk. W 1960 roku dokonano przebudowy obiektu. Modernizacja polegała m.in. na likwidacji wyjścia do ogrodu. W tamtym miejscu wybudowano kilka niewielkich pomieszczeń, które mogły pomieścić 30 osób. Wejście do tunelu w podziemiach ratusza zostało zabezpieczone specjalnymi hermetycznymi drzwiami. Do tej części doprowadzono nie tylko elektryczne oświetlenie, ale zainstalowano agregat prądotwórczy oraz centrale alarmową i telefoniczną.

Na zdjęciu: Jacek Kachel

Zwiedzanie będzie się odbywać co pół godziny - pierwsza grupa wyruszy w trasę o godz. 13:00, a ostatnia o godz. 17.00. Grupy będą zwiedzać z przewodnikiem najpierw ratusz, po którym oprowadzi Jakub Krajewski, a później tajne przejście i szczelinę, gdzie przewodnikiem będzie Jacek Kachel. Na tę drugą cześć należy zabrać ze sobą dobre pełne obuwie i latarki (najlepiej tzw. czołówki). To rzadka okazja tak dokładnego obejrzenia siedziby władz miasta, dlatego warto się jak najszybciej zapisać. Zapisy pod numerem 334971478.

Urodziny zwieńczy uroczysty koncert solistów Bielskiej Orkiestry Kameralnej o godz. 19.00 w sali sesyjnej.

bb

Foto: Jacek Kachel/Urząd Miejski w Bielsku-Białej