Zwraca uwagę okrągłą basztą z hełmem i dwoma baniami oraz elewacją bogatą w elementy architektoniczno-sztukatorskie. Mowa o eklektycznym pałacyku przy ul. 3 Maja 13, który jest własnością Beskidzkiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Willa z 1895 roku niedawno przeszła remont i stanowi przykład, jak po rewitalizacji będzie wyglądać jedna z głównych ulic Bielska-Białej.

Kto w ostatnich tygodniach przechadzał się w centrum Bielska-Białej z pewnością zwrócił uwagę na zabytkowy pałacyk Alfreda Michla przy ul. 3 Maja 13. Budynek powstał w 1895. Wiele źródeł podaje, że projekt willi opracował Carl Korn, jednak w studium historyczno-urbanistycznym nie znajdujemy potwierdzenia tej wiadomości. W ostatnich miesiącach zabytek o cechach charakterystycznych dla eklektyzmu został odrestaurowany i dziś przykuwa uwagę swym pięknem.

Piętrowa kamienica z sutereną, która na rzucie przypomina literę „L”, od strony zachodniej sąsiaduje z gmachem dawnej Gminy Żydowskiej (dziś to siedziba Sądu Rejonowego). Budynek posiada mansardowy, wysoki dach z architektonicznymi i blaszanymi lukarnami, nad basztą widać stożkowy hełm z dwoma baniami i sterczyną, całość pokryta jest blachą. Elewacje zadziwiają bogactwem wystroju architektoniczno-sztukatorskiego - lico piętra z cegły glazurowanej z detalem tynkowanym i sztukatorskim, parter tynkowany. Całość wieńczy wspomniana już narożna baszta z balkonem.

Uwagę przykuwa także stolarka okienna oraz drzwiowa. Brama wejściowa jest bogata w dekorację snycerską, w wejściu na taras mamy porte-fenetre (tzw. wysokie okno) o bogatych formach architektonicznych i podziałach wielokwaterowych. Przy wjeździe do sieni przejazdowej zamontowana jest kuta krata. Bogatym wystrojem wyróżnia się także sama sień dawnej willi Alfreda Michla.

Remont konserwatorski elewacji wraz z naprawą dachu otrzymał wiosną 2021 dotację z budżetu Bielska-Białej w kwocie 658 tys. zł, która miała pokryć 70 proc. kosztów prac. Pałacyk eklektyczny od 1981 roku znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Dziś jest przykładem, jak po rewitalizacji może prezentować się jedna z głównych ulic Bielska-Białej. Kilka dni temu pisaliśmy o konieczności remontów kamienic przy ul. 3 Maja 3 i 5 (TUTAJ).

bak