Dzisiaj, po ponad dwóch miesiącach od dnia ogłoszenia przetargu, otwarto oferty przedsiębiorstw chcących budować Interaktywne Centrum Bajki i Animacji przy ul. Cieszyńskiej w Bielsku-Białej. Wpłynęło osiem ofert, lecz tylko jedna mieści się w budżecie inwestycji wynoszącym ponad 27 mln zł. Według planów, centrum rozpocznie działalność w 2023.

Przetarg dotyczył budowy obiektu w formule „pod klucz” wraz z pracami odtworzeniowymi zieleni prowadzonymi na zewnątrz nieruchomości. Zamówienie obejmuje także wykonanie łącznika pomiędzy częścią istniejąca - Willą Rotha oraz planowanym budynkiem.

Imperialne plany bielskiej wytwórni bajek. Nowy gmach będzie wizytówką miasta

W postępowaniu wpłynęło osiem ofert - ich ceny wahają się od 26,4 do 41,8 mln zł. Studio Filmów Rysunkowych planowało przeznaczyć na inwestycję niewiele ponad 27 mln zł. W tej kwocie mieści się tylko oferta Bielskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego. Inwestycja powinna zostać zrealizowana w ciągu 87 tygodni, licząc od daty zawarcia umowy z zastrzeżeniem, że po 56 tygodniach od rozpoczęcia budowy będzie możliwy montaż urządzeń systemu audiowizualnego oraz wystawy stałej. Przewiduje się, że ICBiA rozpocznie działalność w drugiej połowie 2023 roku.

Obiekt będzie połączeniem interaktywnego i nowoczesnego muzeum z parkiem rozrywki, tworzonym w oparciu o dorobek Studia Filmów Rysunkowych, w którym powstały m.in. animowane seriale z Bolkiem i Lolkiem oraz psem Reksiem. Pieniądze na budowę pochodzą z różnych źródeł: od Skarbu Państwa - Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz gminy Bielsko-Biała oraz z Funduszy Norweskich. Bielski samorząd udostępnił także grunt pod budowę. Wkrótce więcej informacji.

bak