Podpisaniem protokołu rozbieżności zakończyły się mediacje w bielskiej spółce miejskiej Therma. W poniedziałek o dalszych działaniach rozmawiać będzie załoga przedsiębiorstwa komunalnego, która zgodnie z przepisami może teraz ogłosić referendum strajkowe. Jak ustalił portal, z żądaniami płacowymi planują wystąpić pracownicy kolejnych instytucji miejskich.

Spór zbiorowy w Thermie trwa od czerwca. W październiku w spółce zajmującej się przesyłem ciepła systemowego do domów mieszkańców Bielska-Białej rozpoczęły się rozmowy z udziałem mediatora. Doszło do trzech spotkań, w czwartek odbyły się ostatnie mediacje. Ostatecznie podpisano protokół rozbieżności.

Jak dowiedział się portal, w poniedziałek załoga rozmawiać będzie na temat dalszych działań. Zgodnie z przepisami, po fiasku mediacji możliwe jest zorganizowanie i przeprowadzenie referendum strajkowego (będzie ważne tylko wtedy, gdy weźmie w nim udział co najmniej połowa pracowników). Na razie przedstawiciele zakładowej „Solidarności” nie przesądzają o dalszych działaniach. Decyzje zapadną w porozumieniu z załogą w najbliższych dniach.

PK Therma to spółka, w której blisko 98 proc. udziałów ma bielska gmina. W 2020 roku przedsiębiorstwo osiągnęło zysk w wysokości ponad 671 tys. zł przy przychodach wynoszących ponad 130,5 mln zł (w 2019 strata 2,24 mln zł). Wśród klientów firmy dominuje sektor przemysłu, handlu i usług, którego łączny udział w sprzedaży ciepła wynosi 45 proc. Spółka dostarcza ciepło także do ponad 35 tys. mieszkań i ok. 70 domów jednorodzinnych na terenie Bielska-Białej. Na koniec zeszłego roku w firmie było ponad 145 etatów.

Od początku listopada spór zborowy trwa również w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej (o sprawie informowaliśmy TUTAJ), gdzie załoga domaga się podwyżki o 1500 zł brutto. Z żądaniami do pracodawcy chcą wystąpić lub już wystąpiły kolejne grupy pracownicze w instytucjach lub jednostkach podlegających pod bielski samorząd. Jak ustalił portal, chodzi o Bielsko-Bialski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Książnicę Beskidzką, Teatr Lalek Banialuka oraz Teatr Polski.

bak