Tłumy zebrały się wczoraj wieczorem na placu Chrobrego, gdzie Teatr Lalek Banialuka pokazał spektakl „Czasowątki”. Następnie akcja przeniosła się na plac przed Banialuką, w miejsce, gdzie niegdyś mieściła się synagoga. Tam na deser i tak już przesyconego atrakcjami programu odbył się poruszający koncert muzyki żydowskiej. Późnym wieczorem oglądaliśmy spektakularny pokaz video mappingu architektury na kamienicy przy ul. Mickiewicza 17. Specjalnie zaprojektowana animacja w sposób iluzyjny zmieniła wizerunek budynku i wprawiła go w ruch.

Początek drugiego weekendu dziesięciodniowego święta z okazji Dni Bielska-Białej oraz 70-lecia połączenia miast przyniósł prawdziwy wysyp wydarzeń kulturalnych. Otworzył go wernisaż wystaw Teresy Sztwiertni oraz Michała Klisia w Galerii Bielskiej BWA, gdzie podziwiać można m.in. pejzaże inspirowane podbeskidzkim krajobrazem oraz obrazy oparte na symbolice rdzennej kultury.

Program na dziś i jutro znajdziesz w artykule Nowe atrakcje z okazji Dni Bielska-Białej. Rozkład jazdy na świąteczny weekend!

Tłumy na Pigalu wieczorową porą

O godz. 18.00 w BCK rozpoczęła się gala finałowa Festiwalu Piosenki Bielskich Artystów. Konkurs skierowany był do solistów, amatorskich zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych z Bielska-Białej oraz powiatu bielskiego. Uczestnicy gali pod patronatem portalu bielsko.biala.pl zaprezentowali utwory z repertuaru Marii Koterbskiej, Jacka Lecha, Urszuli Dudziak, Bohdana Smolenia, Renaty Przemyk, Jerzego Stuhra, Beaty Przybytek, Beaty Bednarz, Dominiki Gawędy, Iwony Loranc, Cioci Tuni, Grupy Furmana, oraz zespołów wywodzących się z Bielska-Białej: Akurat, Lizard i Dzień Dobry.

Później organizatorzy Dni Bielska-Białej zaprosili bielszczan na plac Chrobrego, gdzie jako pierwszy wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Beskid, który zaprezentował program artystyczny oparty głównie na folklorze beskidzkim. Około godz. 20:30 scenę na Pigalu przejął bielski Teatr Lalek Banialuka, który zgromadzonej licznie publiczności przedstawił prapremierę spektaklu „Czasowątki” w reżyserii dyrektora tej sceny Jacka Popławskiego.

Spektakl „Czasowątki” powstał specjalnie z okazji obchodów 70-lecia połączenia Bielska-Białej. Pełne barw i dźwięków widowisko odnosi się do przeszłości, początków obu miast i ich rozwoju, połączenia, współczesności i przyszłości. Spektakl wejdzie do repertuaru Banialuki w nowym sezonie teatralnym i jeśli ktoś nie zdążył na wczorajszy pokaz plenerowy, może obejrzeć „Czasowątki” jutro o godz. 11.00 na dużej scenie teatru.

Spektakularny pokaz na kamienicy

Po premierze akcja przeniosła się na ul. Mickiewicza, a dokładniej na plac przed Banialuką, w miejsce, gdzie niegdyś mieściła się bielska synagoga. Tam na deser i tak już przesyconego atrakcjami programu odbył się poruszający koncert w wykonaniu Pawła Szamburskiego. Muzyk przy użyciu klarnetu oraz elektroniki zaprezentował autorskie interpretacje muzyki klezmerskiej głównie ze zbiorów Mosze Beregowskiego i Zalmana Młotka.

Późnym wieczorem odbył się spektakularny pokaz video mappingu architektury na kamienicy przy ul. Mickiewicza 17. Specjalnie zaprojektowana animacja w sposób iluzyjny zmieniła wizerunek budynku i wprawiła go w ruch. Kilkuminutowy pokaz został dodatkowo wzbogacony muzyką specjalnie skomponowaną przez Kamila Krygiera. Projekcja wznawiana była trzykrotnie w kilkuminutowych odstępach, mniej więcej do północy.

Tekst i foto: Adam Kanik