Pogoda ma sprzyjać bielszczanom, którzy będą uczestniczyć w wydarzeniach przygotowanych na ostatni weekend Dni Bielska-Białej oraz 70. rocznicę połączenia Bielska i Białej. Atrakcji jest dużo, o czym szczegółowo informujemy poniżej. Od dzisiejszego przedstawienia na placu Chrobrego na temat historii miasta po sobotnie święto kwiatów na Rynku i niedzielny pokaz iluminacji na murach Zamku Sułkowskich, którym towarzyszyć będzie koncert zespołu The ThreeX.

Dziś o godz. 18.00 w BCK ul. Słowackiego 27 odbędzie się gala finałowa Festiwalu Piosenki Bielskich Artystów. Wykonawcami są amatorzy - soliści oraz zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne z Bielska-Białej oraz powiatu bielskiego, którzy przygotowali jeden dowolny utwór z repertuaru Marii Koterbskiej, Jacka Lecha, Urszuli Dudziak, Bohdana Smolenia, Renaty Przemyk, Jerzego Stuhra, Beaty Przybytek, Beaty Bednarz, Dominiki Gawędy, Iwony Loranc, Cioci Tuni, Grupy Furmana, zespołów Akurat, Lizard lub Dzień Dobry (o szczegółach piszemy TUTAJ).

Animacja na ścianie kamienicy

Także o godz. 18.00 w kościele parafii ewangelicko-augsburskiej przy ul. Staszica 2 rozpocznie się koncert 30-osobowego Bielskiego Chóru Gospel, który na co dzień działa w Domu Kultury w Olszówce. W drugiej części wieczoru zaśpiewa Daniel Cebula-Orynicz, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie na Wydziale Jazzu, instruktor muzyki gospel, wokalista, kompozytor, aranżer, laureat wielu konkursów.

O godz. 19.30 na placu Chrobrego zobaczymy Zespół Pieśni i Tańca Beskid, który na co dzień działa w Domu Kultury Włókniarzy. Artyści prezentują program oparty przede wszystkim na regionie beskidzkim, scenki choreograficzne i groteski taneczne. Następnie na placu Chrobrego obejrzymy teatralną impresję na temat historii Bielska i Białej pt. Czasowątki w wykonaniu aktorów Teatru Lalek Banialuka. Spektakl wejdzie do repertuaru Banialuki w nowym sezonie teatralnym i jeśli ktoś nie zdąży na dzisiejszy spektakl plenerowy, może obejrzeć Czasowątki w niedzielę, 5 września o godz. 11.00 na dużej scenie teatru.

O godz. 22:00 na placu między Galerią Bielską BWA a Teatrem Lalek Banialuka wystąpi Paweł Szamburski w koncercie solowym z użyciem klarnetów, elektroniki oraz głosu, który zaprezentuje autorskie interpretacje muzyki żydowskiej. Tuż po koncercie muzyki klezmerskiej na kamienicy przy ul. Mickiewicza 17 wyświetlony zostanie video mapping odwołujacy się do kontekstu połączenia miast. Kilkuminutowa animacja zostanie zilustrowana muzyką specjalnie skomponowaną przez Kamila Krygiera. Projekcja będzie wznawiana trzykrotnie w kilkuminutowych odstępach, do godz. 23.45.

Rynek z tysiącami kwiatów

W sobotę o godz. 11.00 w Parku Słowackiego rozpocznie się piknik rodzinny pod hasłem MDK jest super! Na uczestników czekają gry, zabawy i liczne konkursy oraz słodki poczęstunek-niespodzianka. Będzie można wziąć udział w atrakcyjnych warsztatach, które poprowadzą wykwalifikowani instruktorzy z domów kultury. W programie zajęcia muzyczne, plastyczne, rękodzieła, ale też i malowania twarzy, pokazy strażackie i ratownictwa medycznego.

Będą popularne dmuchańce i bańki mydlane. Scenę opanują zespoły taneczne i wokalne itp. Swoją obecność zapowiedziała grupa rekonstrukcyjna Bractwo Śródziemia, czyli miłośnicy Tolkiena. Gandalf i jego towarzysze zawsze chętnie pozują do zdjęć, co powinno ucieszyć zarówno dzieci, jak i dorosłych fanów Władcy pierścieni. Młodzież Bielskiego Towarzystwa Trzeźwości zaprezentuje pantomimę odzwierciedlającą sytuację osoby, która traci wolność, uzależniając się. Rodzice wraz z dziećmi będą mogli skorzystać z konsultacji specjalistów Podbeskidzkiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej oraz Bielskiego Towarzystwa Trzeźwości.

W sobotę, podobnie jak rok temu, Rynek zostanie przybrany tysiącami roślin wypożyczonych od lokalnych ogrodników. Tak bielszczanie będą świętować obronę tytułu najbardziej ukwieconego miasta w Polsce, który otrzymało dzięki zwycięstwu w plebiscycie organizowanym przez blog www.inspirowaninatura.pl oraz firmę Terra Group. Nagroda w wysokości 9 tys. zł zostanie przeznaczona na zakup kolejnych kompozycji kwiatowych do naszego miasta (zob. TUTAJ).

Deptak z atrakcjami na ul. Zamkowej

O godz. 20.00 na Rynku w ramach koncertu Miasto kwiatów wystąpi zespół Afromental grający mieszankę rocka, soulu, R&B, hip-hopu oraz popu. Jak zapowiada wydział gospodarki miejskiej Urzędu Miejskiego, podczas kwietnego święta na starówce będzie jeszcze piękniej niż przed rokiem.

W niedzielę, 5 września na zakończenie tegorocznych Dni Bielska-Białej ul. Zamkowa zostanie zamknięta i przekształcona w deptak, a w rejonie między Zamkiem Sułkowskich a Teatrem Polskim odbywać się będzie rodzinny piknik.

- W niedzielne popołudnie plac Żwirki Wigury zamieni się w przestrzeń działań twórczych związanych z historią i tradycją naszego miasta. Najmłodsi będą mogli malować duże formy przestrzenne makiet fabryk, zamku czy fiacików 126 p oraz poznawać gry i zabawy swoich dziadków. Atrakcje dla całych rodzin to m.in. tworzenie instalacji artystycznej Więzi kultury, wielkoformatowej mandali Bielsko-Biała wczoraj - dziś - jutro, warsztaty mozaiki ceramicznej, mozaiki filcowej na torbach. Wydarzeniu towarzyszył będzie koncert piosenek z lat 50. i 60. XX w. w wykonaniu młodych wokalistów Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz oraz artystów związanych z tą placówką. Uczestnikom wydarzenia zaproponujemy również spacery edukacyjne opowiadające o historii placu Żwirki i Wigury oraz okolic prowadzone przez pracowników Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, a amatorów fotografii zaprosimy do uczestnictwa w fotospacerze, podczas którego będą mogli zatrzymać w kadrze zdradzone przez ekspertów tajemnice tego wyjątkowego miejsca. Kolejną atrakcją będzie wystawa plenerowa ukazująca plac Żwirki i Wigury przed, w trakcie i po wielkich wyburzeniach lat 70. W czasie wydarzenia będą dostępne dla zwiedzających ekspozycje Zamku Sułkowskich oraz Starej Fabryki - informuje Urząd Miejski.

"Brzydula i rudzielec" z okna teatru

Jak podaje MZD, w niedzielę, 5 września ulice Zamkowa, Partyzantów (od Michałowicza do Zamkowej) oraz 1 Maja (od Zamkowej do Sukienniczej) nie będą przejezdne w godz. 16.00-23.00. W związku z wyłączeniem ruchu na Zamkowej od godz. 16.00 do końca dnia wprowadzony zostaje objazd dla autobusów linii nr 1, 4, 7, 8, 10, 24, 28, 50, 57, które będą skierowane ulicami Wzgórze, Stojałowskiego, Dmowskiego, Sempołowskiej oraz 1 Maja.

O godz. 19.30 w przestrzeni pomiędzy Teatrem Polskim a Zamkiem Sułkowskich odbędzie się koncert największych przebojów Marii Koterbskiej w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego. Parasolki, Karuzela, Serduszko puka w rytmie cza-cza, Brzydula i rudzielec i wiele innych piosenek usłyszymy w niezwykłej scenerii - śpiewane na scenie zainstalowanej w oknie teatru z towarzyszeniem kilkudziesięciu muzyków Bielskiej Orkiestry Kameralnej. Koncert poprowadzi Jacek Cygan.

O godz. 21.:00 rozpocznie się pokaz iluminacji na murach Zamku Sułkowskich, którym towarzyszyć będzie koncert zespołu The ThreeX.

Cały szczegółowy program tegorocznych Dni Bielska-Białej znajdziesz TUTAJ.

bb

Na zdjęciu: ogród na bielskiej starówce we wrześniu 2020, fot. archiwum