Pomnik znanego satyryka rodem z Bielska-Białej Bohdana Smolenia stanął u zbiegu ulic Strzałowej i Rybaki w Poznaniu. Odsłonięcie pomnika nastąpiło poprzez jego podpalenie. Zgodnie z zamysłem organizatorów, podpalono materiał owijający pomnik i z płomieni wyłoniła się postać zmarłego artysty kabaretowego. Do ufundowania pomnika przyczynili się również bielszczanie.

Pomnik Bohdana Smolenia wykonany według projektu Piotra Sochy przedstawia artystę siedzącego na krześle przy stoliku. Drugie z krzeseł jest wolne, tak aby przechodnie mogli na nim usiąść. Spektakularne odsłonięcie poprzedził występ nazwany Poznań Comedy Show. Na scenie pojawili się m.in. Krzysztof Daukszewicz, Grupa MoCarta, Kabaret Czesuaf i Klub Szyderców BIS. Na skwerze zapłonęły flary odpalone przez kibiców Lecha Poznań, wystąpił także Teatr Ognia Bohema.

Zobacz obszerny wywiad z Bohdanem Smoleniem, który rozmawiał z naszym portalem w roku 2012 - Cudowne lata w Starym Bielsku

W uroczystości udział wzięła delegacja Bielska-Białej, w tym zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak oraz Grupa Twórcza Ferment. Do ufundowania pomnika przyczynili się również bielszczanie. Pieniądze zbierane były podczas Festiwalu Kabaretowego Fermenty oraz spotkań Bielskiej Scenie Kabaretowej. Także dochód z jednego z koncertów organizowanych przez Agnieszkę Szulakowską-Bendarczyk został przekazany na ten cel.

Bohdan Smoleń urodził się 9 czerwca 1947 w Bielsku-Białej. Ukończył I LO im. Mikołaja Kopernika. Studiował na wydziale zootechniki Akademii Rolniczej w Krakowie. W latach 1968-1977 występował w krakowskim kabarecie Pod Budą (był jego założycielem), z którym na Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej w Świnoujściu w 1972 otrzymał główną nagrodę. Za namową Zenona Laskowika przeniósł się do Poznania i występował przez siedem lat w poznańskim kabarecie Tey.

W połowie lat 80. w duecie z Krzysztofem Krawczykiem nagrał kilka humorystycznych piosenek - Mężczyzna po czterdziestce czy Dziewczyny, które mam na myśli. Młodsze pokolenia kojarzą go z rolą listonosza Edzia w popularnym serialu Świat według Kiepskich. Zajmował się też działalnością społeczną - założył fundację Stworzenia Pana Smolenia organizującą hipoterapię dla dzieci. W 2009 otrzymał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Zmarł w grudniu 2016.

bb

Foto: Mariusz Rodziewicz