Największa w ostatnich latach inwestycja drogowa w Bielsku-Białej dobiega końca. Od najbliższego piątku zostanie wznowiony ruch samochodowy na zamkniętym dotychczas modernizowanym odcinku ul. Cieszyńskiej. Przywrócona także zostaje obsługa ruchu autobusów na całej długości ulicy. W ten sposób cała rozbudowywana ul. Cieszyńska będzie już przejezdna.

- Zburzono już pierwsze budynki, w miejscu których przebiegać będzie nowa ulica. Pod siekierami padło wiele drzew, a pobocza drogi zaczęły służyć jako miejsca składowania sprzętu i materiałów budowlanych - pisaliśmy w maju 2019, informując o rozpoczęciu wielkiej inwestycji drogowej na ul. Cieszyńskiej w Bielsku-Białej.

Zobacz zdjęcia "starej" Cieszyńskiej na odcinku od Hulanki do Wapienicy - Stara Cieszyńska przechodzi do historii. Zanim zedrą asfalt ZDJĘCIA

Spór z protestującymi mieszkańcami

Realizacja projektu przebudowy ul. Cieszyńskiej była mocno opóźniona. Przez długi czas miasto nie potrafiło rozwiązać sporu z protestującymi mieszkańcami, którzy zaskarżyli decyzję środowiskową dla inwestycji do sądu administracyjnego. Jesienią 2018, po dwuletniej batalii, Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał rację bielskiej gminie.

Zakładano, że realizacja inwestycji potrwa 20 miesięcy, licząc od dnia przekazania placu budowy. Wykonawca robót, Eurovia Polska SA, w styczniu 2019 roku zawarł umowę z MZD w Bielsku-Białej na kwotę 149 mln zł.

Inwestycja składała się m.in. z rozbudowy ul. Cieszyńskiej na odcinku o długości około 4 km, budowy/przebudowy 17 skrzyżowań w ciągu ul. Cieszyńskiej, w tym z Jaworzańską i Regera, Tańskiego i Wapienicką; Stawową i Szarotki (ronda turbinowe) oraz Jesionową, przebudowy bocznych ulic o łącznej długości około 4 km, budowy trzech rond turbinowych - na skrzyżowaniu z ul. Jaworzańską, na skrzyżowaniu z ul. Wapienicką i rondo Niemena oraz budowy 13 zatok autobusowych wraz z wiatami.

Prace będą się jeszcze odbywać

Największa w ostatnich latach inwestycja drogowa w Bielsku-Białej dobiega końca. Włączenie do ruchu zamkniętego dotąd odcinka ul. Cieszyńskiej od skrzyżowania z ul. Skrzydlewskiego do ul. Wapienickiej nastąpi rankiem w najbliższy piątek. W ten sposób cała rozbudowywana ul. Cieszyńska będzie już przejezdna.

Drogowcom zależy na jak najszybszej likwidacji uciążliwego objazdu ul. Tańskiego. Prace na włączanym odcinku będą się jeszcze odbywać, dlatego ruch samochodowy zostanie skierowany na pasy wewnętrzne. Zewnętrzne służyć będą drogowcom jako pasy technologiczne do prowadzenia ostatnich robót. Na ul. Cieszyńską powracają autobusy komunikacji miejskiej linii nr 7, 10, 16, 20 oraz P1 i N1.

Przywrócenie obsługi przystanków autobusowych wiąże się także z jednoczesnym oddaniem do użytku przejścia podziemnego na wysokości os. Wojska Polskiego. MZD informuje, że trwa postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy zapowiadanego wcześniej remontu ulic Tańskiego i Skrzydlewskiego, którymi dotąd prowadzony był objazd rozbudowywanej ul. Cieszyńskiej. Szczegóły związane z przywróceniem podstawowych tras przejazdu linii autobusowych 7, 10, 16, 20, P1 i N1 znaleźć można TUTAJ.

bb

Foto: MZD Bielsko-Biała