Do Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej wpłynął projekt „Zielony Rynek”, którego autorzy mają jeszcze w pamięci dawny ZWM. Od środka placu rozchodziły się promieniście chodniki, a pomiędzy nimi zieleniała trawa. Wokół rosły dorodne drzewa dające schronienie w upalne dni. Projekt zgłoszony do nowej edycji Budżetu Obywatelskiego zakłada demontaż kilkudziesięciu metrów kwadratowych kostki brukowej oraz posadzenie dwunastu dużych drzew na Rynku. Dawniej odbywały się tutaj targi i wjeżdżały bryczki, ale dziś jest to miejsce wypoczynku.

W piątek, 14 maja minął termin oddawania projektów do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Bielska-Białej. Jednym z nich jest projekt ogólnomiejski, który powstał na fali buntu mieszkańców przeciw wszechobecności betonu w miejscach publicznych, o czym pisaliśmy w artykule Mieszkańcy mają dość betonozy. Czy bielski Rynek może się znów zazielenić?

Nie wpłynie na powierzchnię ogródków

Zwykle pod tego typu artykułami mieszkańcy dość licznie wyrażają swoje emocje wobec wycinki drzew i zabetonowywaniu przestrzeni publicznych, co zapewne zainspirowało pomysłodawców do stworzenia odważnego projektu, który zakłada demontaż kilkudziesięciu metrów kwadratowych kostki brukowej oraz posadzenie na Rynku dwunastu dużych drzew o obwodzie pnia ok. 80 cm.

Rynek obecnie

Mają to być czerwone kasztanowce i lipy, które będą uzupełnieniem dla już rosnących tam drzew. Całość dopełnią zimozielone żywopłoty, ozdobne trawy oraz kolorowe kwiaty: tulipany oraz hiacynty, które w naturalny sposób będą otaczać ogródki piwne. Co ważne, nasadzenie drzew nie wpłynie na liczbę i powierzchnię ogródków ani też nie zasłoni centralnej części Rynku, na której zwykle odbywają się koncerty czy jarmarki.

Spowolni widoczną już degradację drzew

Jak przekonują autorzy projektu, dzięki projektowi Rynek z pewnością zyska wizualnie, a mieszkańcy i turyści otrzymają w upalne dni wytchnienie w cieniu dosadzonych drzew. Zimą drzewa mogą zostać pięknie podświetlone, aby pozbyć się lampek, które mają destrukcyjny wpływ na stan drzew.

Rynek po zmianach

Projekt, którego celem jest - jak piszą pomysłodawcy - podniesienie atrakcyjności miejsca oraz ubogacenie jego walorów estetycznych i funkcjonalnych poprzez dosadzenie dużych drzew, krzewów, bylin i traw, przewiduje element ważny dla dobrostanu drzew - system napowietrzająco-nawadniający, w który zaopatrzone mają zostać także egzemplarze obecnie rosnące. System korzeniowy tych drzew dostanie większe kraty, dzięki którym będzie możliwa lepsza absorpcja opadów, co spowolni widoczną już ich degradację.

Zmiany na Rynku wymagają sporych nakładów finansowych, ale w czasach, gdy walczymy ze smogiem jest to wkład, jaki miasto może wnieść w poprawę jakości powietrza. Czy projekt zostanie zweryfikowany pozytywnie i poddany pod głosowanie mieszkańców - czas pokaże.

SPA