Budowana stacja bazowa telefonii komórkowej przy ul. Boboli w Bielsku-Białej oparta będzie o standardową technologię - zapewnia spółka P4. W odpowiedzi na artykuł portalu o konflikcie w Mikuszowicach operator sieci Play podkreśla, że otrzymuje wiele apeli od mieszkańców kraju, by zintensyfikować działania inwestycyjne na rozwój sieci, która w czasach pandemii pozwala ludziom pracować i prowadzić zdalne lekcje.

- 40-metrowy maszt telefonii komórkowej budowany jest w sąsiedztwie Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. Zaskoczeni inwestycją są mieszkańcy, którzy o sprawie dowiedzieli się z chwilą rozpoczęcia budowy, choć procedura uzyskiwania niezbędnych pozwoleń ruszyła dwa lata temu. W promieniu 200 m od realizowanej inwestycji są już trzy anteny, a trzy kolejne znajdują się przy al. Armii Krajowej - pisaliśmy w artykule Mieszkańcy przeciw budowie masztu. W Mikuszowicach wrze.

Głos w sprawie zabrała spółka P4 będąca inwestorem masztu. Operator sieci Play zaznacza, że prowadzi wiele inwestycji infrastrukturalnych na terenie całego kraju, w tym także w województwie śląskim.

Rola telekomunikacji w pandemii

- Celem prowadzonych inwestycji jest zapewnienie jak najlepszego dostępu do bezprzewodowej sieci telekomunikacyjnej pozwalającej na niezakłócone rozmowy oraz dostęp do szybkiego połączenia internetowego. Czasy globalnej pandemii, a w konsekwencji stanu epidemii na terenie Polski, jeszcze wydatniej podkreśliły rolę sprawnej i nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej. To dzięki niej możliwe jest zdalne wykonywanie pracy, zapewniającej wielu rodzinom utrzymanie, prowadzenie lekcji na platformach do e-learningu czy też najważniejsze - czyli wezwanie pomocy medycznej, kiedy wymaga tego sytuacja - pisze Martin Stysiak, przedstawiciel P4.

- Jako operator dostajemy wiele apeli i listów od mieszkańców miejscowości z całej Polski, którzy proszą o zintensyfikowanie działań inwestycyjnych, nawet w miejscach, gdzie jeszcze niedawno można było spotkać głosy sceptyczne wobec rozwoju technologii bezprzewodowych sieci telekomunikacyjnych. Inwestycja w Bielsku-Białej uzyskała ostateczne pozwolenie na budowę. Planowana infrastruktura oparta będzie o standardową technologię - zapewnia spółka.

Są bezpieczne dla zdrowia i życia

Spółka P4 zapewnia, że w Polsce funkcjonuje kilkadziesiąt tysięcy stacji bazowych telefonii komórkowej, więc nie jest to inwestycja, która w jakiś sposób się wyróżnia. - Każda z naszych inwestycji spełnia wszelkie normy zawarte w obowiązujących aktach prawnych i kontrolowanych m.in. przez Ministerstwo Cyfryzacji czy też Urząd Komunikacji Elektronicznej - dodaje Martin Stysiak.

Przedstawiciel operatora Play wierzy, że „budowanie wiedzy na temat funkcjonowania technologii telefonii komórkowej w oparciu o źródła naukowe bazujące na faktach pozwoli zrozumieć wszystkim zainteresowanym, że zarówno proces inwestycyjny związany z rozwojem i modernizacją sieci, jak i wykorzystywane technologie są bezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz środowiska naturalnego”. Jako źródło wiedzy spółka wskazuje m.in. strony Ministerstwa Cyfryzacji (TUTAJ).

bak