Diecezja bielsko-żywiecka deklaruje dalszą współpracę z państwowymi organami ścigania i zapewnia, że bp Roman Pindel niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia pokrzywdzonego Janusza Szymika nakazał zbadanie sprawy. To stanowisko kurii jest odpowiedzią na złożenie przez Państwową Komisję ds. Pedofilii zawiadomienia do prokuratury m.in. wobec trzech bielskich biskupów.

Komunikat wydała wczoraj wieczorem diecezja bielsko-żywiecka. To odpowiedź na  informację o złożeniu zawiadomienia do prokuratury wobec biskupów Tadeusza Rakoczego, Romana Pindla i Piotra Gregera (czytaj TUTAJ). - Dostrzegając wielki dramat oraz ból, jaki przeżywają osoby pokrzywdzone, mając na uwadze ich prawo do sprawiedliwości oraz kierując się dobrem, także dzieci i młodzieży, uważamy współdziałanie z państwowymi organami ścigania za jedną z głównych zasad skutecznego zwalczania wykorzystania seksualnego małoletnich - czytamy w komunikacie kurii.

- Zgodnie z nowelizacją prawa karnego, która weszła w życie 13 lipca 2017 roku oraz znowelizowanymi wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski z 6 czerwca 2017 roku, wszystkie zgłoszone przypadki są przekazywane państwowym organom ścigania. Podczas spotkania z przedstawicielem państwowych organów ścigania kanclerz kurii przekazał również wszystkie zgłoszone przypadki z okresu przed nowelizacją wyżej wspomnianego prawa, w tym także sprawę, która jest przedstawiana w doniesieniach medialnych - brzmi komunikat.

Kuria przypomina, że sprawa molestowania Janusza Szymika przez księdza parafii w Międzybrodziu Bialskim została zbadana w 2014 roku, kiedy bp Roman Pindel, krótko po objęciu diecezji, otrzymał zgłoszenie o możliwości popełnienia przestępstwa. W komunikacie przedstawiono kalendarium wydarzeń:

6 stycznia 2014 - bp Roman Pindel zostaje biskupem diecezji bielsko-żywieckiej
27 stycznia 2014 - przyjęcie zgłoszenia pokrzywdzonego
14 lutego 2014 - rozpoczęcie dochodzenia wstępnego
24 czerwca 2014 - decyzja Kongregacji Nauki Wiary o rozpoczęciu karnego procesu administracyjnego
12 listopada 2014 - powołanie trybunału do przeprowadzenia karnego procesu administracyjnego
16 kwietnia 2015 - dekret karny kończący proces administracyjny
13 grudnia 2017 - prawomocny dekret Kolegium ds. Rekursów w Sprawach Zarezerwowanych Kongregacji Nauki Wiary

- Deklarujemy dalszą współpracę z państwowymi organami ścigania, szczególnie w sprawach mających na celu ochronę dzieci i młodzieży i wyjaśnianie zgłaszanych przypadków nadużyć wobec osób małoletnich - czytamy w komunikacie diecezji bielsko-żywieckiej.

bak

Foto: diecezja bielsko-żywiecka