REKLAMA

SPORT I KULTURA

Społeczeństwo żyło także sportem, a w szczególności boksem. W 1952 (5.09) sekcja bokserska BBTS awansowała do II ligi, a w rok później do pierwszej ligi.

1956 – bokserzy BBTS „Sparta” Zenon Sefaniuk i Zbigniew Pietrzykowski biorą udział w Igrzyskach Olimpijskich w Melbourne, Zbigniew Pierzykowski wywalcza brązowy medal Sportowcy obu klubów bielskiego BBTS-u i bialskiego BKS-u dostarczali mieszkańcom wielu radości i potrafili udowodnić, że liczą się także na krajowej i zagranicznej arenie. Przez Bielsko przejeżdżał Wyścig Pokoju. Bielscy sportowcy narciarz zjazdowy Jan Płonka i skoczek Jakub Węgrzynkiewicz wzięli udział w VI Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Oslo. 1956 (styczeń) – na torze saneczkowym na Błoniach odbywają się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski.
W bielskim teatrze publiczność mogła oglądać sztuki podczas których swój wielki jubileusz pracy twórczej obchodził jeden z największych polskich aktorów-Ludwik Solski. Biblioteka miejska została przeniesiona do Zamku Sułkowskich, zapadła tez decyzja budowy osobnego budynku dla biblioteki. Realizacja trwała ponad 30 lat. 1 maja 1951 r. na Wzgórzu powstał pierwszy w mieście fotoplastykon.
Teatr „Banialuka” dostała w 1952 r. budynek przy ul. Mickiewicza 18a, należący dotąd do żydowskiego domu kultury. Pod koniec lat 50-tych (1958) banialuka otrzymuje nowo zbudowany przy ul. Mickiewicza budynek, główną salę zaprojektował Andrzej Pawłowski i Andrzej Łabiniec. 16 stycznia 1959 odbyła się premiera w „Banialuce” w nowej sali.
Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku wyprodukowało film „Wilk i niedźwiadki” w reż. W. Wajsera – pierwszy film animowany z Bielska, który wszedł na ekrany kin. Rok później w kinie „Wanda” odbył się przegląd filmów rysunkowych wyprodukowanych w bielskim Studio. W 1956 r. przy kinie Rialto powstał DKF „Kogucik”. W styczniu 1958 powołano Dom Kultury Włókniarzy – placówkę kulturalna przemysłu lekkiego.

Dane chronologiczne na podstawie „Kalendarium Bielska-Białej” oprac. przez W. Kominiaka, A. Orawskiego.

Tagi: sport i kultura Bielsko-Biała, Kronika Bielska-Białej, Kronika Bielska, sport Bielsko-Biała, kultura Bielsko-Biała

Stronę odwiedzono: 17855 razy.
Aktualizacja: 2007-11-07 02:11:19

Masz uwagi co do aktualności wpisu? Kliknij

Komentarze 0

Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem. Więcej informacji w regulaminie portalu i polityce prywatności.

Klauzula informacyjna ›
brak komentarzy

Zobacz również:

REKLAMA
ŁADOWANIE..