REKLAMA

NOWA RADA MIEJSKA

W lutym 1990 roku nastąpiło rozwiązanie PZPR. Na jej gruzach powstała SdRP, która przejęła majątek partii, długi i cześć jej członków. Przewodniczącym nowej lewicowej partii w Bielsku-Białej został Antoni Kobielusz. W maju 1990 r. odbyły się pierwsze wolne samorządowe wybory w Bielsku-Białej.

Zlikwidowano WRN i zastąpiono je sejmikami wojewódzkimi, w miejsce MRN powołano Rady Miejskie. Początkiem czerwca pierwszy raz od 1939 roku na inauguracyjnej sesji Rady Miejskiej zasiadło w ratuszowych ławach 45 radnych wybranych w wolnych wyborach Przewodniczącym został Henryk Juszczyk, a prezydentem miasta Krzysztof Jonkisz. Pierwszą Uchwała nowej rady było podjęcie decyzji o przekazaniu byłego gmachu PZPR Liceum Ogólnokształcącemu nr 4. Kadencja upłynęła na przekształceniach, przejmowaniu zadań od administracji rządowej, przekształceniach przejętych instytucji kulturalnych, komunalizacji majątku, dostosowaniu do nowej sytuacji społecznej i gospodarczej w kraju, ciągłych sporach o dotacje i subwencje, konfliktach kompetencyjnych.
Na początku 1991 roku w związku z X rocznicą strajku „Solidarności” na Podbeskidziu Rada Miejska nadała tytuł honorowego obywatela miasta Lechowi Wałęsie, ks. abp Bronisławowi Dąbrowskiemu. Jednocześnie pozbawiono tytułów honorowego obywatela Bielska-Białej – Michała Roli-Żymierskiego, Fiedora Daniłowicza Bolbota, Szczepana Jurzaka, Andrieja Greczkę, Franciszka Waniołkę, Wiktora Czerikowa. Rodząca się na nowo demokracja to nie tylko czas odbudowy, ale również początek sporów w Radzie Miasta. W marcu Piotr Smolana zarzucił prezydentowi Krzysztofowi Jonkiszowi dopuszczenie zadłużenie w miejskiej spółce „Remo” przekazanie fundacji Rozwoju Miasta administrowanie budynkiem przy ul Barlckiego 15 co pozbawiło dochodu miasta 600 milionów rocznie, wprowadzenie bez uzgodnienia z RM nowego schematu rządzenia UM. W wyniku głosowania prezydent i wiceprezydent Błasiak pozostali. W marcu UM nie przedłużył dzierżawionych od 1989r. terenów Błoni ogniskowi TKKF „Błonia” co doprowadziło do konfliktu. Ostatecznie po kilku procesach odwoławczych w 1995 tereny zostały przejęte przez gminę i rozpoczął się powolny okres przywracania im świetności.

Tagi: NOWA RADA MIEJSKA, NOWA RADA MIEJSKA Bielsko-Biała, kronika, kronika Bielska-Białej, Bielsko-Biała, historia, historia Bielska-Białej

Stronę odwiedzono: 10528 razy.
Aktualizacja: 2007-11-07 02:12:08

Masz uwagi co do aktualności wpisu? Kliknij

Komentarze 1

Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem. Więcej informacji w regulaminie portalu i polityce prywatności.

Klauzula informacyjna ›
Avatar
Ukryty
Komentarz został ukryty, ponieważ naruszał regulamin portalu.
-

Zobacz również:

REKLAMA
ŁADOWANIE..