REKLAMA

EKOLODZY

Aktywną działalność na terenie miasta i regionu rozpoczęli ekolodzy. W prasie pojawiły się ekologiczne teksty. Bielscy ekolodzy włączyli się do akcji protestacyjnej przeciwko koksowni w Stonawie, przeprowadzili tez nieudaną próbę uratowania drzew przeznaczonych do wycięcia w centrum Bielska-Białej.

Ukazała się pierwsza prywatna gazetka „Wolny Tybet”, wydana przez Jacka Bożka z Wilkowic, lidera powstałego w 1988 roku Klubu Gaja. To Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne działa na rzecz Ziemi i zamieszkujących ją istot. Klub Gaja jako pierwszy w Polsce rozpoczął kampanię przeciwko transportom koni na rzeź, sprzeciwił się próbom organizowania w Polsce korrid, wykorzystywaniu zwierząt w cyrkach, przeciwko okrutnemu zabijaniu wigilijnych karpi, walczył przeciw budowie tamy w Czorsztynie i przeciw planom uregulowania Wisły, argumentując, że to zniweczy możliwość jej oczyszczenia, zniszczy unikalną nadwiślańską przyrodę i uniemożliwi wędrówki ryb na tarło. Klub robi happeningi w obronie praw człowieka.
Drugie aktywne do dziś Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot powstało w 1990 roku. Utworzyła je grupa osób skupionych wokół działań zmierzających do uratowania jednego z najpiękniejszych miejsc Beskidu Śląskiego . Doliny Wapienicy w Bielsku-Białej. Przez lata swej działalności wielokrotnie występowaliśmy w obronie dzikiej przyrody. Pracownia w połowie lat 90. zorganizowała wielką, międzynarodową kampanię w obronie Puszczy Białowieskiej z postulatem włączenia całego jej obszaru w obręb parku narodowego. W efekcie obszar Białowieskiego Parku Narodowego uległ powiększeniu o 100%, a na obszarach poza jego granicami powstał nowy rezerwat o powierzchni ponad 8,5 tys. ha.

Tagi: EKOLODZY, EKOLODZY Bielsko-Biała, kronika, kronika Bielsko-Biała, Bielsko-Biał, historia, historia Bielska-Białej

Stronę odwiedzono: 9216 razy.
Aktualizacja: 2007-11-07 02:12:08

Masz uwagi co do aktualności wpisu? Kliknij

Komentarze 0

Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem. Więcej informacji w regulaminie portalu i polityce prywatności.

Klauzula informacyjna ›
brak komentarzy

Zobacz również:

REKLAMA
ŁADOWANIE..