REKLAMA

PRZEŁOM 1989 W BIELSKU-BIAŁEJ

ŚWIĘTO 11 LISTOPADA.
Przełom 1989 roku przywrócił obchody 11 Listopada jako Dnia Niepodległości. W Bielsku-Białej 10 listopada KPN zorganizował na pl. Wolności wiec z okazji 71 rocznicy odzyskania Niepodległości.

Wzięło w nim udział ok. 300 osób - w większości przypadkowych przechodniów. Tego samego dnia w kościele w Aleksandrowicach odprawiono mszę świętą w intencji ojczyzny. 11 listopada pod Pomnikiem Legionistów na cmentarzu przy ul. Grunwaldzkiej odbyły się uroczystości zorganizowane przez KIK, Stronnictwo Demokratyczne i koło ZBOWiD im. Gen. Kustronia. Rozpoczął je program artystyczny w wykonaniu aktorów teatru Polskiego i chóru "Zew". Po nim odprawiono mszę polową.
WOLNE WYBORY.
W kwietniu nastąpiła ponowna legalizacja "Solidarności" w Bielsku-Białej. Przewodniczącą związku została wybrana Grażyna Staniszewska. 29 kwietnia podczas spotkania w sali BHP Stoczni Gdańskiej Lech Wałęsa sfotografował się z wszystkimi kandydatami "Solidarności" startującymi w wyborach. Charakterystyczne plakaty z Lechem stały się motywem przewodnim kampanii wyborczej komitetów obywatelskich. 4 czerwca odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory w powojennej Polsce. Frekwencja sięgnęła 63%, a na Podbeskidziu ....% Pełne zwycięstwo odnoszą kandydaci komitetów obywatelskich. Do Sejmu na 161 miejsc poddanych wolnym wyborom - 160 zdobyła "drużyna Lecha". Z Okręgu Bielskiego do Sejmu zostali wybrani: Edward Baścicki (ZSL), Stanisław Bibrzycki (PZPR), Michał Caputa (Solidarność), Roman Greń (PZPR), Czesław Kastelik (PZPR), Jan Knopek (SD), Janusz Okrzesik (Solidarność), Andrzej Sikora (Solidarność), Grażyna Staniszewska (Solidarność), Jan Wnuk (PZPR), do Senatu zostali wybrani Andrzej Kralczyński i Maciej Krzanowski - obaj z Solidarności.
WOLNOŚĆ ZRZESZANIA.
Zmiany systemowe jakie zaszły w 1989 roku, zwycięstwo opozycji w wyborach i powołanie nowego rządu przyczyniły się do wielu zmian w administracji, zostały zalegalizowane podziemne organizacje, powstawały tez nowe, natomiast stare starały się dostosować do nowych warunków. W lipcu powstał Związek Żołnierzy Armii Krajowej w Bielsku-Białej, a 15 grudnia w lokalu Wojewódzkiego Komitetu SD zainaugurował działalność Klub Kombatanta Armii Krajowej. Powstał Wojewódzki Oddział Związku Sybiraków w Bielsku-Białej. 31 października został zlikwidowany PRON województwa bielskiego.11 listopada powstał Okręg Podbeskidzki Stowarzyszenia Kombatantów w Kraju – nowa organizacja kombatancka, do której nie mogą należeć ludzie, którzy walczyli o władzę ludową po 1945 roku. Powstał Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego zarejestrowany w kwietniu 1990 r. i zrzeszający wyłącznie ludzi oskarżanych z artykułu 86 kk tzn. za przynależność do organizacji polskich mających za cel obalenie ustroju państwa. Teren Podbeskidzia został podporządkowany katowickiemu oddziałowi tej organizacji. Spośród 1700 zweryfikowanych członków ponad 80 pochodzi z Bielska-Białej i najbliższej okolicy. Wśród nich jest m.in. Edward Krywult znany księgarz bialski i działacz kulturalny, który przynależność do oddziału "Wawrzeczki" dostał 9 lat więzienia.
Rada Chorągwi ZHP w Bielsku-Białej zrezygnowała z dotychczasowego patrona Pawła Findera. W filii Politechniki Łódzkiej powstało Niezależne Zrzeszenie Studentów, do którego zapisało się 100 osób. W Bielsku-Białej rozpoczęło działalność Koło Terenowe Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta. Jego pierwszym działaniem było ufundowanie szklanki mleka dla 1000 najbardziej potrzebujących dzieci z różnych szkół miasta. Zainicjowano również zbiórkę odzieży oraz podjęto starania o odpowiedni lokal do zorganizowania w nim stołówki dla biednych. Powstało Towarzystwo Miłośników Lwowa w Bielsku-Białej.

Tagi: PRZEŁOM 1989 W BIELSKU-BIAŁEJ, kronika, kronika Bielska-Białej, Bielsko-Biała, historia, historia Bielska-Białej

Stronę odwiedzono: 11264 razy.
Aktualizacja: 2007-11-07 02:12:08

Masz uwagi co do aktualności wpisu? Kliknij

Komentarze 0

Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem. Więcej informacji w regulaminie portalu i polityce prywatności.

Klauzula informacyjna ›
brak komentarzy

Zobacz również:

REKLAMA
ŁADOWANIE..