REKLAMA

PIERWSZE POMNIKI I TABLICE PO PRZEŁOMIE

Wraz ze zmianą nazw ulic przystąpiono do wyburzania starych i odsłaniania nowych pomników. W lutym 1990 roku jako jeden z pierwszych usunięto popiersie Pawła Findera, potem pomniki Armii Radzieckiej w Bielsku i Białej.

16 września przed Domem Żołnierza odbyło się poświęcenie płyty pamięci gen. Brygady Józefa Kustronia oraz nadanie Domowi imienia Generała. We wrześniu odsłonięto dwie pamiątkowe tablice na kościele Opatrzności Bożej w Białej. Pomysł ufundowania tablic powstał w Komisji Historycznej tej Parafii (J. Polak., M. Tomiczek) - pierwszą poświęcono żołnierzom Armii Krajowej i Narodowej Organizacji Wojskowej (odlano ją w brązie w Bielskiej Fabryce Armatur "Befa", wg projektu i modelu Zbigniewa Stadnickiego.) Tablicę odsłonił prezydent miasta Krzysztof Jonkisz. Druga z tablic powstała w czarnym granicie w pracowni kamieniarskiej Tomasza Najbora w Lipniku. Zawiera ona 87 nazwisk ofiar Katynia i innych miejsc straceń w Związku Radzieckim z Bielska i Białej. Obie tablice poświęcił ks. Józef Sanak, sam żołnierz AK i więzień okresu stalinowskiego. Fundatorem obu tablic było społeczeństwo i zakłady pracy Bielska-Białej.
10 października 1989 r. staraniem Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego poświęcono drewniany krzyż przy poradni „Weluxu” przy ul. Krasińskiego 30 upamiętniający pomordowanych i więzionych tu przez Urząd Bezpieczeństwa w latach 1945-1955. W trzy lata później 28 maja odsłonięto tablicę pamiątkową (autorstwa Jacka Grabowskiego) na byłej siedzibie UB w Białej.

Tagi: PIERWSZE POMNIKI I TABLICE PO PRZEŁOMIE, PIERWSZE POMNIKI I TABLICE PO PRZEŁOMIE Bielsko-Biała, kronika, kronika Bielska-Białej, historia, historia Bielska-Białej

Stronę odwiedzono: 11354 razy.
Aktualizacja: 2007-11-07 02:12:08

Masz uwagi co do aktualności wpisu? Kliknij

Komentarze 0

Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem. Więcej informacji w regulaminie portalu i polityce prywatności.

Klauzula informacyjna ›
brak komentarzy

Zobacz również:

REKLAMA
ŁADOWANIE..