REKLAMA

ZMIANA NAZW ULIC

Zgodnie z uchwałą z kwietnia 1988 roku zmieniono od stycznia 1989 roku  nazwy ulic: Woroszyłowa na gen. W. Sikorskiego,  T. Łysenki na Magnolii, ul. Niecałą na Drukarzy, Drukarską na Działkowców, na koniec roku 21 grudnia przywrócono dawną nazwę miejskiego lasu – Cygański Las.

Początkiem 1989 roku przy Prezydencie miasta powołany został Zespół Roboczy Nazewnictwa Ulic, Placów i Osiedli. Podstawę jego propozycji przemianowań ulic stanowiły materiały i koncepcje zawarte z projektów rewaloryzacji nazewnictwa w Bielsku-Białej z 1982 i 1987 roku, zaktualizowane do nowych możliwości jakie otwarły się po Okrągłym Stole. W wyniku prac zespołu i zmiany atmosfery w mieście po powołaniu nowej Rady Miejskiej duża wymiana nazw ulic nastąpiła w 1990 roku: ul. Dzierżyńskiego na 11 Listopada, (od ul. Barlickiego do pasażu), ul. Dierżyńskiego (od pasażu do granicy miasta) na ul. Krakowską, ul. Krakowską na Orawską, ul. Dymitrowa na ul. Piłsudskiego, ul. Bohaterów Stalingradu na ul. Ratuszowa, ulica i plac ks. Sciegiennego na Pl. Marcina Lutra, ul. Lenina na ul. 3 Maja (od 1 lipca 1990), ul. Armii Czerwonej na ul. Warszawska, ul. marszałka Greczki na ul. Żywiecka, ul. Koniewa (od pl. Smolki do ul. Broniewskiego) na ul. ks. Stojałowskiego, odcinek ul. Koniewa od ul. Broniewskiego do ul. Żywieckiej na Pl. Opatrzności Bożej, ul. Miczurina na ul. Mieszka I, ul. Napierskiego na ul. Strzelców Podhalańskich, ul. Zachodnią na ul. Bohaterów Monte Cassino, ul. Czapajewa na ul. Zofii Kossak Szczuckiej, plac i ulicę Bohaterów Armii Radzieckiej na pl. Świętego Mikołaja, ul. Ormowców na ul. Piastów Cieszyńskich, plac ZWM na Rynek.
Druga duża zmiana nazw nastąpiła 4 października 1990 r. kiedy to na wniosek prezydenta miasta Rada Miejska uchwaliła nowe nazwy ulic i osiedli. Nazwę Złote Łany rozszerzono na nowo powstające osiedle zwane roboczo Osiedlem Langiewicza, a trzy nowe ulice nazwano Siewna, Urodzajna i Żytnia. Przedłużono ulice Tuwima i Łagodną bez wprowadzania nowych nazw. Ulicę Ondraszka przemianowano na Złotych Kłosów. Natomiast powstające w Starym Bielsku osiedle zakładowe FSM nazwano "Sarni Stok", a nowe jego ulice nazwano: Sarni Potok, Ruczaj, Mysia, Kozia, i Krecia, dokonano również zmiany przebiegu ul. Sarni Stok, także stała się główną ulica osiedla, natomiast jest dotychczasowy przebieg do OBR FSM nazwano ul. Okrężną. Uchwalone zmiany weszły w życie 1 stycznia 1991 r.

Tagi: ZMIANA NAZW ULIC, ZMIANA NAZW ULIC Bielsko-Biała, kronika, kronika Bielska-Białej, Bielsko-Biała, historia, historia Bielska-Białej

Stronę odwiedzono: 24084 razy.
Aktualizacja: 2007-11-07 02:12:08

Masz uwagi co do aktualności wpisu? Kliknij

Komentarze 5

Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem. Więcej informacji w regulaminie portalu i polityce prywatności.

Klauzula informacyjna ›
Avatar
tumas
Tak, była, dzisiejsza ulica Podwale
2017-09-28, 18:09
Ocena: 100%
Odpowiedz
Oceń komentarz:
Avatar
Bea
Czy była w Bielsku ulica Wincentego Pstrowskiego ?
2017-09-07, 22:26
Ocena: 100%
Odpowiedz
Oceń komentarz:
Avatar
gość
Tak obecnie Podwale
2019-05-11, 21:11
Oceń komentarz:
Avatar
DSS 101
Czerwona to była Czerwona , Grażyńskiego to była Róży Luksemburg
2016-08-04, 08:36
Ocena: 100%
Odpowiedz
Oceń komentarz:
Avatar
mts55
Czerwona, Grażyńskiego jak się nazywały?
2015-03-31, 14:55
Ocena: 100%
Odpowiedz
Oceń komentarz:

Zobacz również:

REKLAMA
ŁADOWANIE..