REKLAMA

LATA 60- 70-te

Pod koniec tych lat w marcu 1968 r. młodzież zamanifestowała swe poparcie dla niezadowolenia studenckiego, a bielscy Żydzi ponownie musieli opuścić miasto....

Przez Bielsko-Białą przetoczyły się wojska Układu Warszawskiego śpieszące z „bratnią pomocą” dla Czechosłowacji, które - jak się nieoficjalnie przyjmuje- przejeżdżając wąskimi ulicami przyspieszyły realizację projektów tworzenia szerokich ciągów komunikacyjnych , zrealizowanych już w następnej dekadzie. Miasto straciło również jeden z najpiękniejszych budynków- kino „Wanda” a mieszkańcy w wyniku postanowień II Soboru Watykańskiego stanęli wobec faktu likwidacji zabytkowego wnętrza kościoła św. Mikołaja.
Początek lat siedemdziesiątych to przede wszystkim wspomniane wielkie zmiany w miejskiej architekturze: tworzenie nowych ciągów komunikacyjnych, wyburzanie dynamitem zabytkowych obiektów, powiększenie terytorium Bielska-Białej przez włączanie ościennych wsi. W 1971 roku podpisano kontrakt z Fiatem, natomiast rok później w 1972 roku rozpoczęto budowę FSM. Rozpoczęto budowę nowych fabryk oraz wielką modernizację parku maszynowego (rozbudowa i modernizacja hal fabrycznych, co wiązało się z likwidacją „lasu kominów”, charakterystycznego dla obrazu miasta w poprzednich dekadach). Zmiany te doprowadziły do zatarcia wizerunku Bielska-Białej ze spokojnego powiatowego miasta, szczycącego się zgrabną zabudową, na socjalistyczny twór z nowoczesnym budownictwem z „wielkiej płyty”, wprowadzającym dysharmonię w miejskiej architekturze. Zdecydowano także o likwidacji obu linii tramwajowych i rozbudowy linii autobusowych. Na mikuszowickich Błoniach stworzono wielki park rozrywki z basenem, amfiteatrem i innymi atrakcjami, a przy nowej wylotowej trasie na Katowice rozpoczęto wznoszenie hali widowiskowo-sportowej. Na kościelnej mapie pojawiły się nowe sakralne obiekty.
W połowie lat 70-tych, po nowym podziale administracyjnym kraju, prężnie rozbudowujące się Bielsko-Biała awansowało na stolicę województwa, z wszelkimi przywilejami i obowiązkami. To właśnie wówczas „Bolek i Lolek” oraz Fiat 126 p. zostały symbolami miasta Bielska-Białej na cały świat. Województwo było jednym z najmniejszych w kraju, ale zarazem jednym z najbogatszych. Powołanie w 1975 roku województwa bielskiego wniosło nowy zastrzyk sił w rozwój miasta. Dotychczasowe miejskie i powiatowe instytucje przekształcono w wojewódzkie i zasilono znacznymi zastrzykami finansowymi.
W 1963 – w Studio Filmów Rysunkowych powstał „Bolek i Lolek” i „Przygody Błękitnego Rycerzyka”. Bolek i Lolek (z Tolą od 1971 r.) wystąpili w ok. 200 filmach. Ostatni powstał w 1986 r. W 1962 odbyła się pierwsza Bielska Jesień (konkurs malarski „Bielska Jesień”). 1966 - Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek zainicjowany przez Jerzego Zitzmana. 1963 - Pierwszy Tydzień Kultury Beskidzkiej oraz Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne organizowane przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej. Powody do dumy miał m.in. bielski aeroklub, bielscy bokserzy zdobywali medale olimpijskie, a piłkarze BKS-u, przy współudziale trenera Antoniego Piechniczka i bramkarza Józefa Młynarczyka, przebojem wdarli się do II ligi, gdzie grając jako beniaminek otarli się o awans do ekstraklasy.

Dane chronologiczne na podstawie „Kalendarium Bielska-Białej” oprac. przez W. Kominiaka, A. Orawskiego.

Tagi: LATA 60- 70-te - Bielsko-Biała, Kronika, Kronika Bielska-Białej, Bielsko-Biała, historia, historia Bielska-Białej

Stronę odwiedzono: 11834 razy.
Aktualizacja: 2007-11-07 02:12:08

Masz uwagi co do aktualności wpisu? Kliknij

Komentarze 0

Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem. Więcej informacji w regulaminie portalu i polityce prywatności.

Klauzula informacyjna ›
brak komentarzy

Zobacz również:

REKLAMA
ŁADOWANIE..