W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bielsku-Białej odbyły się dwa wykłady w ramach II edycji Śląskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej. 

Wydarzenie odbyło się w dniach 10-11 października. Wykład ?Od narodzin do śmierci ? żydowski punkt widzenia? wygłosił Damian Neć  z Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Tematem wykładu Olgi Danek z Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie był ?Holocaust i naziści w popkulturze?.

- Jednym z mitów jest przekonanie, że wraz z Holocaustem skończyła się historia polskich Żydów - rozpoczął Damian Neć. - To nie jest prawda. Żydowska kultura i instytucje odrodziły się zaraz po wojnie. Dużym ciosem był dla nich wprawdzie państwowy antysemityzm 1968 r. Za to obecnie żydowskie życie przeżywa w Polsce prawdziwy renesans - ocenił prelegent, znany m.in. ze współpracy z Fundacją Żyd Niemalowany Muzeum Wieczny Tułacz, jest jednym z członków założycieli stowarzyszenia Beit Kraków. Jest także organizatorem wielu spotkań i warsztatów dla dzieci mających na celu zapoznanie ich z kulturą i religią Żydów.

Wykład, w którym licznie uczestniczyła młodzież z bielskich liceów (I LO im. Mikołaja Kopernika i V LO), odbył się w ramach drugiej edycji Śląskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej organizowanego na terenie kilku miast woj. śląskiego ? w Katowicach, Bytomiu, Gliwicach, Cieszynie i Bielsku-Białej. Licealiści mogli się wiele dowiedzieć o życiu religijnym Żydów, dawnym i obecnym, poznać żydowskie tradycje i zwyczaje. Prelegent przybliżył znaczenie poszczególnych rytuałów, wyznaczonych przez judaizm, które składają się na żydowski cykl życia ? od narodzin aż do śmierci.

Śląski Festiwal Kultury Żydowskiej daje okazję do spotkania z przejawami kultury żydowskiej szerokiej rzeszy odbiorców.

- To nie jest impreza skierowana do specjalistów, do historyków, antropologów kultury czy kulturoznawców. To festiwal otwarty dla wszystkich. Można doskonale bawić się na koncercie, poznać obyczaje żydowskie, zasmakować w kulinariach, nauczyć się tradycyjnego tańca oraz obejrzeć współczesny izraelski film - tłumaczą organizatorzy. 

- Dla nas to ważne wydarzenie edukacyjne - uważa Halina Dubrownik, kierownik Wydziału Współpracy ze Środowiskiem w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bielsku-Białej. - Staramy się bowiem poprzez różne formy działań docierać do młodzieży i uczyć ich tolerancji i dialogu.

kgo