Nowa ekspozycja stała na piętrze muzeum ? Willi Juliana Fałata w Bystrej Oddziału Muzeum w Bielsku-Białej.

Muzeum ? Willa Juliana Fałata w Bystrej to ekspozycja zewnętrzna Muzeum w Bielsku-Białej, o charakterze biograficzno-artystycznym. Mieści się w domu ? zwanym popularnie Fałatówką ? zamieszkiwanym przez artystę od 1910 roku (z niewielkimi przerwami) do śmierci w 1929 roku.

Docelowo ekspozycja zajmie osiem pomieszczeń na parterze i piętrze budynku. W tym roku, po przeprowadzeniu niezbędnych prac remontowych - w związku z przypadającymi rocznicami 160. urodzin malarza oraz 40. inauguracji muzeum jemu poświęconego - udostępniono publiczności część ekspozycji ulokowaną na piętrze willi, przybliżającą artystę ? malarza i grafika oraz kolekcjonera. Prezentacja składa się z dorobku malarskiego (olejnego i akwarelowego), rysunkowego, graficznego i kolekcjonerskiego Juliana Fałata.

Obecna prezentacja twórczości malarskiej Juliana Fałata przygotowana na piętrze jego willi w Bystrej obejmuje 55 dzieł mistrza pędzla. Są to: 32 kompozycje akwarelowe (także łączone z gwaszem) wykonane na podłożu papierowym lub tekturowym, 6 obrazów olejnych na płótnie lub dykcie (sklejce), 9 litografii ? 2 monochromatyczne i 7 barwnych oraz 7 szkiców ołówkowych i 1 rysunek kredkami.

Otwarcie drugiej części ekspozycji stałej o charakterze biograficzno-historycznym, pomieszczonej w dwóch pokojach na parterze wilii, prezentującej bogaty materiał archiwalny dopełniony pracami malarskimi, planowane jest wiosną 2014 roku.

1 sierpnia (czwartek) ? 31 grudnia (wtorek) 2013

Muzeum w Bielsku-Białej ? Willa Juliana Fałata
ul Fałata 34, 43-360 Bystra