W Kolegium Nauczycielskim odbędzie się spotkanie z Mariuszem Szczygłem. W najbliższy wtorek.

Niektórzy twierdzą, że to on zainicjował trzecią falę zainteresowań Czechami w Polsce. Mariusz Szczygieł jest jednym z najbardziej znanych reporterów i dziennikarzy. Od ponad dwudziestu lat związany z ?Gazetą Wyborczą?. Współzałożyciel Fundacji Instytut Reportażu.

W 1996 ukazał się pierwszy zbiór reportaży Mariusza Szczygła ? Niedziela, która zdarzyła się w środę. Jednak popularność przyniósł mu wydany w 2006 roku Gottland. Zbiór ten do dziś uważany jest przez krytykę za najlepszą książkę Szczygła. Autor przedstawił w niej portrety Czechów, zarówno bardziej znanych ? takich jak na przykład założyciel obuwniczego imperium, Tomáš Bata czy Lída Baarová, aktorka i kochanka Goebbelsa, ale i mniej pamiętanych, jak Zdeněk Adamec, który powtórzył tragiczny czyn Jana Palacha. Historia dwudziestowiecznych Czech pisana przez pryzmat fragmentów biografii okazała się opowieścią niezwykle interesującą.

Mariusz Szczygieł podejmuje atrakcyjne dla Polaków tematy ? na przykład Czesi a wiara w Boga czy relacje polsko-czeskie... Autor prezentuje tu subiektywny punkt widzenia i osobisty stosunek do Czechów kładąc nacisk na ich umiejętność zdystansowania się do rzeczywistości poprzez śmiech. Po ukazaniu się książki, karierę zrobiło stwierdzenie, że Czesi są narodem, który stworzył sobie kulturę jako antydepresant. Czesi w prozie Szczygła pozwalają nam się śmiać nie z nich, ale z nimi.

Ten wątek jest eksponowany zarówno przez autora jak i recenzentów. ?Doszedłem do wniosku, że Czechów wymyślono, by poprawiali Polakom nastrój? ? powiedział Mariusz Szczygieł.

- Z naszym gościem będziemy rozmawiać oczywiście o Czechach, o tym, jak pisanie na ten temat wpływa na jego obraz tego kraju i narodu, o polsko-czeskich relacjach, ale i o literaturze, jej znaczeniu i wpływie na naszą świadomość - zachęcają organizatorzy.

Spotkanie w najbliższy wtorek, 21 maja, o godz.17.00. W Kolegium Nauczycielskim. Wstęp wolny.

kgo