Stowarzyszenie Olszówka zaprasza na wycieczkę "Średniowieczne Bielsko", która odbędzie się w niedzielę, 9 czerwca o 10.00. Zainteresowanych oprowadzi dr Bogusław Chorąży - badacz najstarszych dziejów miasta.

Zachowany do dziś i czytelny w terenie układ średniowieczny Bielska jest doskonałym pretekstem do poznania najstarszej części miasta. Centralnym punktem tego układu jest rynek, na którym do dziś toczy się życie, a dla średniowiecznych mieszkańców był najważniejszym miejscem spotkań. A motywacji było wiele, bo tu biło serce miasta. Wszystkie budynki wokół skrywają niejedną tajemnicę. Od dachów po piwnice. Te ostatnie, paradoksalnie najwięcej. Bo właśnie w podziemnej części Bielska zachowane są najstarsze ślady ludzi, którzy dali podwaliny do rozwoju naszego miasta.
 
Zamek Sułkowski dominuje w starym mieście i jest z nim nierozerwalnie związany. Choć jego obecny kształt to pozostałość XIX-wiecznej przebudowy, w jego murach zachowały się fragmenty lub całe partie dawnych realizacji, które opowiadają nam o jego bogatej historii.

Wycieczka odbywa się w ramach projektu "Bielsko-Biała - miasto historycznych splotów" i wpisuje się w strategię miasta z okazji kandydowania do miana Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku.

Wycieczka "Średniowieczne Bielsko", 9 czerwca godz. 10.00. Udział bezpłatny, obowiązują zapisy: [email protected], tel. 693 315 998 (chętni proszeni są o podanie nazwiska i imienia, osoby zapisane dostaną potwierdzenie wraz z podaniem miejsca zbiórki).