W sobotę, 8 czerwca, nieopodal szczytu Szyndzielni przy zabytkowej górnej stacji kolejki na Szyndzielnię oraz w pobliskim schronisku PTTK ponownie zagości Festiwal Beskidów i Śląska Cieszyńskiego "Dziewięćsił". Będzie to druga edycja tego wydarzenia.

Od 10.00 do 13.00 potrwa III Bieg Górski GOPR. Będą to rodzinne zawody na orientację, z zadaniami przygotowanymi przez beskidzki oddział Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wyniki biegu zostaną ogłoszone o 13.00. Pół godziny później rozpoczną się warsztaty dla dzieci i dorosłych, przygotowane przez Klub Wysokogórski Bielsko-Biała, Speleoklub w Bielsku-Białej, GOPR i Nadleśnictwo Bielsko. Na wieży widokowej będzie można posłuchać opowieści przewodnika beskidzkiego o szczytach Beskidów, a na torze przeszkód odbędą się warsztaty rowerowe dla najmłodszych. Warsztaty będą trwać aż do 20.00.

Natomiast od 14.00 do 20.00 zaplanowano pięć prelekcji ludzi gór. Na początek Michał Figura wygłosi wykład "Wilki – historie prawdziwe". O 15.15 wystąpienie zatytułowane "Milion chłodnych kroków przez Grenlandię" wygłosi podróżnik Piotr Kilian, znany jako Pirat Dyplomata. O 16.30 o tragicznie zmarłym alpiniście i himalaiście Tadeuszu Piotrowskim opowie jego żona Danuta Piotrowska. Z kolei alpinista i himalaista Aleksander Lwow zaprezentuje prelekcję "50 lat w górach świata" (17.45), a osiemnastokrotny mistrz świata w konkurencjach szybowcowych Sebastian Kawa - opowieść "Między szczytami a niebem" (19.00).

O 20.00 przy górnej stacji kolejki na Szyndzielnię odbędzie się koncert zespołu Vołosi, łączącego muzyków klasycznych z ludowymi i prezentującego muzykę wykraczającą poza kategorię folk.

Przez cały festiwalowy dzień w budynku górnej stacji kolei i w jej otoczeniu prezentowana będzie wystawa fotografki, miłośniczki gór i pszczół - Barbary Grubki.

8 czerwca kolej linowa Szyndzielnia będzie miała promocyjną cenę - 15 zł za bilet w dwie strony. Ostatni zjazd kolejką o 22.00.

Festiwal Beskidów i Śląska Cieszyńskiego "Dziewięćsił", 8 czerwca, Szyndzielnia. Wstęp wolny.