W sobotę, 18 maja o 15.00, bielska Fundacja Teraz Ulica zaprasza na warsztaty parzenia herbaty. Wydarzenie odbędzie się w Przestrzeni Wolności przy placu Wolności 4.

- Pierwsze wzmianki o stosowaniu herbacianych liści do przygotowywania orzeźwiającego napoju pochodzą z około IV-VI w. n.e. Stwierdzenie, że herbata chińska pochodzi z Państwa Środka, byłoby dużym uproszczeniem. Sami Chińczycy twierdzą, że herbata przybyła do nich w III w. n.e. z Assamu wraz z buddyjskimi mnichami. Wiele teorii, legend i niedopowiedzeń związanych jest z tym dla wielu codziennym napojem – opowiadają organizatorzy. - Podczas spotkania zajmiemy się herbatą bardzo praktycznie. Będziemy siorbać, degustować i sprawdzać, jak smakuje prawdziwa herbata. Dowiemy się, czym właściwie jest herbata, skąd pochodzi, jakie są jej rodzaje i kolory i najważniejsze: jak ją przyrządzać, żeby smakowała wyśmienicie.

Spotkanie poprowadzi Michał Królikowski, związany z cieszyńskim Świętem Herbaty.

Warsztaty parzenia herbaty, 18 maja godz. 15.00, Przestrzeń Wolności. Koszt - 20zł (zapisy TUTAJ; płatność po potwierdzeniu zapisu, warunkiem uczestnictwa jest otrzymanie maila potwierdzającego i wykonanie wpłaty).