Od 20 do 26 maja w bielskim Teatrze Polskim odbędzie się Festiwal Monodramów kobiecych „Mała Czarna". W niezwykłą podróż z opowieściami o wielu odsłonach kobiecości zabiorą widzów Jowita Budnik, Katarzyna Chlebny, Karolina Hamer, Agnieszka Przepiórska i Julia Wyszyńska.

Królowa monodramu - Agnieszka Przepiórska, w ubiegłym roku zachwyciła publiczność jako Ginczanka i Simona Kossak, w tym roku będzie można ją zobaczyć również dwukrotnie - w mądrych, przejmujących i wprowadzających temat uwikłania kobiety w politykę spektaklach "Nazywam się Anna Walentynowicz” (23 maja o 20.00) oraz „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” (24 maja o 19.00).

Jowita Budnik, z monodramem „Rachela Auerbach, pisma z Getta Warszawskiego” (22 maja o 19.00) to z kolei popis wybitnej aktorki („Papusza”, „Plac Zbawiciela”, „Ptaki śpiewają w Kigali”, „Jeziorak”), zrealizowany na podstawie niezwykłego świadectwa z czasów Zagłady .  

„Hamer" Karoliny Hamer (20 maja o 19.00) - monodram, stand-up, a właściwie pierwszy w świecie sit-up - sportsmenki, medalistki, pływaczki, biseksualnej kobiety z niepełnosprawnością.

Julia Wyszyńska - jedna z najciekawszych aktorek młodego pokolenia w „Fizyce kwantowej, czyli rozmowach nigdy nieprzeprowadzonych" (26 maja o 19.00) - zabierze widzów w świat wyobraźni dziecka i jego oglądu świata dorosłych, pokazując, „z różnych zresztą perspektyw, co i w jaki sposób kształtuje życie dorosłego człowieka, konfrontując tę dorosłość z tym, co wydarzyło się wcześniej, z przeszłością i jej demonami.

Charyzmatyczna, obdarzona potężnym głosem Katarzyna Chlebny w „Byłam żoną Boba Marleya" (21 maja o 19.00) zaprosi na muzyczną opowieść w rytmie reggae o Ricie Marley, o blaskach i cieniach życia z wybitnym artystą.

Po każdym ze spektakli odbędą się spotkania z aktorkami. Do rozmowy po przedstawieniu „Nazywam się Anna Walentynowicz" zaproszenie przyjęła Grażyna Staniszewska - kobieca ikona „Solidarności", a po spektaklu „Rachela" - Dorota Wiewióra - przewodnicząca bielskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej.

Ponadto w sobotę, 25 maja, odbędą się warsztaty dla kobiet, w trakcie których poruszane będą tematy, które przyniosą spektakle „Małej Czarnej”: traumy, ich rodzaje, mechanizmy przemocy, wykluczenie.

Tegoroczną edycję festiwalu ponownie wspierają kobiety, business women, Super Women: Dorota Korczyk, Agnieszka Miękińska, Aneta Magda-Zielecka, Agnieszka Nowak, Dorota Patora, Renata Samson i Anna Szczęśniak.

Festiwalowi będzie towarzyszyła wystawa prac fotograficznych i malarskich Doroty Koperskiej i Kariny Czernek pt. „Są gorsety, ale nie ma skrzydeł!” (Virginia Woolf). Artystki w swoich pracach poruszają tematy związane z kobiecością, z samoakceptacją, poczuciem wolności, ze stereotypami dotyczącymi pojęcia piękna i nieuchwytnym dążeniem do ideału.