W czwartek, 22 lutego o 17.00, w Książnicy Beskidzkiej odbędzie się panel dyskusyjny "Językowa wrażliwość".

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to doskonała okazja, by podjąć dyskusję o współczesnych dylematach językowych, o których tak wiele słyszymy i czytamy w mediach. Kto ma decydować o tym, co jest inkluzywne i niewykluczające i co to tak naprawdę oznacza? Temat języka inkluzywnego wciąż wywołuje wiele emocji i paradoksalnie zdarza się, że staje się źródłem konfliktu. A przecież inkluzywny to "łączący" lub "obejmujący jakąś całość, przeznaczony dla wszystkich".

- W Mieście Splotów, otwierając się na długofalowe praktyki, edukację i działania włączające, tkamy nasz dobrostan językowy – pamiętając, że język to nie tylko forma komunikacji, lecz również kluczowy element integracji społecznej. Jeśli chcecie wpleść swoje słowa w opowieść o wzajemnym szacunku i akceptacji, zachęcamy do udziału w tym fascynującym wydarzeniu - zachęcają organizatorzy.

Osoby uczestniczące w panelu - Maciej Makselon, Katarzyna Sujkowska-Sobisz i Paulina Darłak - to ekspert i ekspertki w swoich dziedzinach. Maciej Makselon jest polonistą, redaktorem inicjująco-prowadzącym wydawnictwa W.A.B., nauczycielem akademickim, popularyzatorem wiedzy o języku polskim, instruktorem pisania i dwukrotnym mówcą TEDx. Katarzyna Sujkowska-Sobisz to językoznawczyni, doktor nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu Śląskiego i prezeska Zarządu Fundacji Wiedzy i Dialogu Społecznego AGERE AUDE. Paulina Darłak jest absolwentką historii sztuki i specjalizacji kuratorskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracuje w Galerii Bielskiej BWA i współtworzy katowicką scenę queerową, performując jako osoba związana z kolektywem Śląsk Przegięty.

Wydarzenie organizowane jest wspólnie przez Książnicę Beskidzką, Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz i Punkt 11 w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Panel dyskusyjny "Językowa wrażliwość", 22 lutego godz. 17.00, Książnica Beskidzka. Wstęp wolny.