W Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej trwa wystawa „Etno|znamię”. Obejmuje ona cykl prac malarsko-hafciarskich, które choć prezentują elementy stroju cieszyńskiego, nie są tylko opowieścią o ubiorze.

Autorką prezentowanych prac jest artystka z Cieszyna Agnieszka Pawlitko, która zajmuje się malarstwem akrylowym oraz haftem artystycznym i ludowym. Wszystkie te dziedziny wykorzystuje do tworzenia ekspresyjnych kompozycji. Jej twórczość koncentruje się wokół człowieka i relacji międzyludzkich. Często w swoich obrazach mówi o bogactwie kulturowym Polski i nie tylko, a także zwraca uwagę na potrzebę pielęgnacji tradycyjnych wartości, zwyczajów i obrzędów. Na bielskiej wystawie można na przykład zobaczyć cykl obrazów ukazujący dawny zwyczaj „chodzynio” Mikołajów w Trójwsi Beskidzkiej, uzupełniony prezentacją oryginalnych strojów postaci uczestniczących w tym obrzędzie. Specjalnie na tę wystawę zostały one wypożyczone z Muzeum Regionalnego „Na Grapie” w Jaworzynce.

Ekspozycja w Galerii Sztuki ROK prezentuje przede wszystkim kompozycje malarskie artystki, w których niekiedy zastosowano technikę haftu, a także prace wyhaftowane w całości. Większość obrazów powstała z inspiracji tradycyjną kulturą Śląska Cieszyńskiego, szczególnie motywami z cieszyńskich i beskidzkich strojów ludowych.

Wystawę można oglądać do 26 stycznia.

Na zdjęciu Agnieszka Pawlitko. Fot. Szymon Karpiński/ROK