Od 1 do 8 października w teatrach i salach widowiskowych Cieszyna oraz Czeskiego Cieszyna odbędzie się 32. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic.

W programie znajdą się przedstawienia z Polski, Czech i Słowacji. Wiele punktów programu nawiązuje do bardzo współczesnych problemów, a wszystkie zapowiadają się nader interesująco. - W repertuarze znalazło się sporo elementów teatru ekstatycznego. Ważna jest też duża liczba propozycji dla najmłodszych dzieci - dwa spektakle czeskie i koncert zespołu Czereśnie. Na te spektakle mogą przychodzić dzieci nawet 3-, 4-letnie. W ubiegłym roku nie było przedstawienia plenerowego, w tym roku zaprezentowane zostanie ono na Zamku w Cieszynie. Myślę, że będzie do tego miejsca bardzo pasować, bo to znana z literatury historia Kaspara Hausera. Chciałbym też zwrócić uwagę na przedstawienie inauguracyjne pt. „Encyklopedia filmu akcji”, w wykonaniu teatru z Pragi. Koniecznie zobaczyć też trzeba przedstawienie pt. „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” Mateusza Pakuły. Rzecz nawiązuje do choroby ojca i chłodu, jaki spotyka go ze strony służby zdrowia. Przedstawienie zadaje pytania o sensowność uporczywego utrzymywania przy życiu i czy cierpienie ma sens. Będą też spektakle nawiązujące do pandemii czy historii relacji polsko-ukraińskich - mówi dyrektor artystyczny festiwalu Janusz Legoń.

Ponadto między innymi sztuka „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” Doroty Masłowskiej w wykonaniu aktorów Studia G z Ostrawy,  „Maj” - słynny poemat Karela Hynka Máchy w fascynującej wizualnie inscenizacji Ivana Achera (teatr Ludus, Bratysława) i Juliusza Słowackiego „Sen srebrny Salomei” w reżyserii Piotra Cieplaka.

Po raz pierwszy od wielu lat pojawi się teatr tańca. Swoje prace zaprezentują również zespoły czeskocieszyńskiego teatru Těšínské Divadlo. Scena Polska pokaże na festiwalu premierę „Ballady dla bandyty” (reż. Petr Kracik), z kolei lalkowa Bajka przedstawi widowisko dla dzieci „Bylo nás pět”.
5 października, w dniu 87. urodzin Václava Havla, teatr Dokola zaprezentuje mało znaną sztukę Havla pt. „Świnia”, a pod tytułem „Havel odnaleziony” odbędzie się czytanie performatywne fragmentów „Siły bezsilnego” - odnalezionego niedawno reportażu Havla z jego pierwszego uwięzienia. W muzycznym programie festiwalu, oprócz zespołu Czereśnie, znalazł się wspólny występ czeskiej wokalistki jazzowej Beaty Hlavenkovej i Oskara Töröka - renomowanego słowackiego trębacza - w malowniczej sali klubu PZKO (dawnej synagogi) w Czeskim Cieszynie. Na zamknięcie festiwalu w sali Domu Narodowego wystąpi Maja Kleszcz z koncertem „Osiecka de luxe”.

Atrakcją programu tegorocznej edycji „Bez Granic” będzie wystawa „80 x Olbiński”, czyli jubileuszowa panorama twórczości Rafała Olbińskiego. Przygotowana została przez Muzea Magicznego Realizmu z Cieszyna i Wisły, a jej kuratorem jest Sebastian Chachołek.

Ponadto odbędzie się plenerowa wystawa polskiej fotografii teatralnej (laureatów konkursu organizowanego dorocznie przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego). W czeskocieszyńskiej Galerii Půda zobaczyć będzie można wystawę „Maski” (inspirowana teatrem i nie tylko), której kuratorem jest Ladislav Szpyrc, autor plakatu na tegoroczny festiwal.

Festiwal Bez Granic jest sztandarową imprezą stowarzyszenia Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka, wywodzącego się z demokratycznej opozycji. Jej działacze w latach 80. organizowali m.in. nielegalne spotkania opozycjonistów z Polski i Czechosłowacji. W 1990 roku działacze Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej Jerzy Kronhold z Cieszyna i Jakub Mátl z Czeskiego Cieszyna zainicjowali pierwszy festiwal, który w całości poświęcony był twórczości Václava Havla. Impreza pierwotnie nosiła nazwę „Na granicy”. Zmieniono ją po wejściu Polski, Czech i Słowacji do Unii Europejskiej.

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest TUTAJ.