Fotografie napawające optymizmem, pełne ciepła i serdeczności, ale także inne – ukazujące zagrożenia czy przedstawiające egoizm w dzisiejszych relacjach międzyludzkich. Do 31 lipca można je oglądać na wystawie pokonkursowej XIII Ogólnopolskiego Biennale Fotografii „Kochać człowieka”.

Ekspozycja prezentowana jest w bielskiej Galerii Fotografii B&B. Stanowi pokłosie konkursu organizowanego co dwa lata przez Oświęcimskie Centrum Kultury. - Jest to konkurs premiujący fotografię, która dokumentuje i interpretuje świat oraz jest życzliwa człowiekowi – stąd tytuł „Kochać człowieka”. Fotograf musi się tu pochylić z otwartym sercem nad losem człowieka – mówi kurator Galerii B&B i członkini konkursowego jury Inez Baturo. Przewodniczącym jury był Andrzej Zygmuntowicz – przewodniczący Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików, a skład jury uzupełnił Arkadiusz Gola – wybitny śląski fotografik.

Na konkurs napłynęło kilkaset prac. Pierwszą nagrodę otrzymała Zofia Anna Puszcz z Lidzbarka Warmińskiego za zestaw fotografii „Pokój”. - Przedstawiają one dziecięce pokoje, w centrum kadru znajduje się dziecko, a wokół niego widzimy zbiór posiadanych zabawek. Jest ich multum, to swoista pochwała materialności. Przyjemnie jest mieć to, co się lubi, ale czy świat przedmiotów, gromadzonych od najmłodszych lat, nie zaczyna przesłaniać świata, w którym najważniejszy powinien być człowiek, także ten ze zdecydowanie mniejszą ilością zabawek? – komentuje Andrzej Zygmuntowicz.

Drugą nagrodą uhonorowano Grzegorza Wójcika z Krakowa za zestaw „Dworzec Główny”. - To kadry mówiące o wymuszonej przez los wędrówce ludów. Tu z powodu wojny, ale jest to szerszy problem, związany z trudami egzystencji w wielu zakątkach świata, z powodu głodu, biedy, zmian klimatycznych, braku szans na rozwój – podkreśla przewodniczący jury.

Trzecia nagroda powędrowała do Kamili Kowalskiej z Rydułtów za fotografię „W dobrej i złej woli”, na której widać kobietę polewającą z konewki ogrodowej głowę mężczyzny siedzącego w balii. W Galerii B&B prezentowane są również prace, które otrzymały wyróżnienia i wyróżnienia honorowe, a także inne zakwalifikowane na wystawę pokonkursową.

- Zdjęcie to nieuchwytna chwila, którą trzeba złapać, żeby pokazać człowieka. W dzisiejszych czasach człowiek jest uwikłany w życie społeczne, które nie zawsze daje możliwość spokojnego, szczęśliwego życia. Jednak mimo zmiennych czasów, mimo trudów, człowiek trwa, a dzięki takiej fotografii jest zachowany w kadrze po wieki wieków. Dzięki temu ktoś kiedyś będzie mógł dostrzec, jak się zmieniało postrzeganie człowieka w obliczu wszechświata – mówi zastępca dyrektora Oświęcimskiego Centrum Kultury Adam Kuta.

Fot. Magdalena Nycz