Tkaniny, które są czymś więcej niż tylko dekoracją, można oglądać na wystawie w Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury. Ich autorką jest bielszczanka Ewa E. Bergel.

Wystawa „Autorska tkanina artystyczna” potrwa do 24 marca. Ewa E. Bergel po ukończeniu w 1971 roku studiów na Wydziale Architektury Wnętrz w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pracowała w pracowni urbanistycznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Później, od 1975 roku, zajmowała się projektowaniem wnętrz w ramach własnej pracowni. - W tym „katowickim czasie”, dzięki bliskiej znajomości z artystką Barbarą Nachajską-Brożek, zetknęłam się z tkaniną i krosnem tkackim. To w jej pracowni uległam fascynacji wełną i techniką gobelinową. Od tamtego czasu – równolegle do projektowania – zajmowałam się autorską tkaniną artystyczną – wspomina artystka.

- Ewa E. Bergel ma różne pasje, które są do zauważenia w jej pracach. Oprócz tego, że była architektem wnętrz i zajmowała się tworzeniem gobelinów, wspinała się aktywnie po górach, co widać w prezentowanych tkaninach – komentuje kurator wystawy Zbigniew Micherdziński. - Prace te charakteryzują się ciekawą kompozycją, ładną kolorystyką i starannym wykonaniem. Wszystko to sprawia, że pani Ewa jest artystką znaną, cenioną i uznawaną. Oprócz dużych gobelinów, tworzy też mniejsze formy. Jest artystką poszukującą, która próbuje powiązać różne działania, myśli, sytuacje.

Tkaniny, które wykonuje Ewa E. Bergel, są niezwykle pracochłonne. Stworzenie jednego gobelinu trwa około roku. - Fakt ten sprawia, że staram się w nich zawrzeć emocje noszące ślad moich inspiracji, tak aby były czymś więcej niż tylko dekoracją. W mojej twórczości kładę szczególny nacisk na związki geometrii ze sztuką obrazu – podkreśla artystka.

Zwraca także uwagę na fakt, że Bielsko-Biała było miastem przemysłowym o profilu włókienniczym. - Nawiązuję do kultywacji tradycji włókienniczej w niszowej działalności w tym regionie – a mianowicie do autorskiej tkaniny artystycznej, opartej na bazie owczej wełny, mającej ambicje prezentowania współczesnej myśli intelektualnej, przedstawiającej obecną kondycję współczesnego człowieka – zaznacza.

Fot. Magdalena Nycz