Obrazy, kolaże, a także obrazowiersze, czyli dzieła malarskie lub fotograficzne, na których wypisane są poetyckie myśli czy hasła. Tego typu oryginalne dzieła oglądać można do 28 lutego w Książnicy Beskidzkiej. Ich autorem jest Piotr. J. Figiel.

To pochodzący z Bielska-Białej artysta wszechstronny, wypowiadający się poprzez prawie wszystkie rodzaje sztuki: malarstwo, rzeźbę, instalacje, fotografię, poezję, prozę, performance i muzykę. Szczególnie interesuje go synteza i kompilacja sztuk.

Wystawa nosi tytuł „Trzy twarze” i inspirowana jest książką artysty pod tym samym tytułem. Publikacja zawiera poezję, prozę i prace malarskie – około dwustu różnych utworów z wszystkich tych dziedzin. Krytycy określają ją jako traktat poetycko-malarski. - Ta książka to opowieść o życiu człowieka, każdego z nas. Utwory literackie są w niej skompilowane z malarstwem, fotografią i rysunkami – komentuje Piotr J. Figiel. - Trzy twarze oznaczają trzy okresy w życiu – dzieciństwa i młodości, dojrzałości i pełnej dojrzałości. To również trzy stany naszego ducha, naszych emocji i naszej świadomości. To także trzy dyscypliny artystyczne wykorzystane w tym projekcie: sztuki wizualne, poezja, muzyka.

Na wystawie znalazły się prace pochodzące z różnych cykli, realizowanych przez artystę, między innymi „Ludzie są różni, ludzie są dziwni”, „Abstrakcje i inne rzeczy jako obiekty słowiańskie”, „Pastelele”, „O kobiecie” czy „Obrazowiersze”.

- Obrazy Piotra J. Figla to dzieła właściwie psychologiczne. Porusza się w nich po meandrach życia, po meandrach psyche człowieka, próbuje pokazać to, w jakim kierunku podążamy. W jego twórczości można zauważyć inspiracje Witkacym i kubistami – mówi Łucja Ruchała, dyrektor Książnicy Beskidzkiej.

W czwartek, 23 lutego o 17.00, odbędzie się spotkanie autorskie, podczas którego Piotr J. Figiel będzie prezentował publikację „Trzy twarze”. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Fot. Magdalena Nycz